KE czeka na wykonanie przez Polskę zaleceń Komisji Weneckiej
Komisja Europejska na razie wstrzymuje się z decyzjami dotyczącymi Polski i reform w wymiarze sprawiedliwości, co do których ma zastrzeżenia. Wiceszef Komisji poinformował, że dalsze kroki Bruksela uzależnia od wcielenia w życie zaleceń Komisji Weneckiej. W Polskim Radiu 24 debatę komisji komentował eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski. Jego zdaniem Polska powinna dać wyjść KE i Fransowi Timmermansowi "wyjść z twarzą z tego konfliktu i tego zaułku ślepego, w którym się znalazł i sprawa zostanie zażegnana".
2017-11-06, 18:37
Posłuchaj
Na posiedzeniu parlamentarnej komisji sprawiedliwości i swobód obywatelskich Frans Timmermans powtórzył natomiast, że jeśli nie będzie reakcji Polski na zastrzeżenia dotyczące zmian w sądownictwie, Komisja przejdzie do kolejnego etapu w procedurze praworządności. "Niezależność sądownictwa w Polsce jest zagrożona" - mówił wiceszef Komisji. Frans Timmermans dodał, że na razie Bruksela czeka, ale jest gotowa przejść do kolejnego etapu w procedurze praworządności. Chodzi o wysłanie wniosku do unijnych krajów stwierdzającego zagrożenie dla rządów prawa w Polsce. Do jego poparcia potrzeba 22 państw.
Na zastrzeżenia wiceszefa Komisji odpowiadali polscy europosłowie. - Realizujemy nasze obietnice wyborcze. W Polsce o Polsce decydują Polacy - mówiła Jadwiga Wiśniewska. Zbigniew Kuźmiuk krytykował Komisję, że przesadnie interesuje się sytuacją w Polsce i nie zajmuje problemami w innych krajach. "To są podwójne standardy. Jeśli Komisja nadal będzie tak postępować, to rozsadzi Unię od środka" - dodał polski europoseł.
O dalszych decyzjach dotyczących Polski Komisja Europejska poinformuje na początku przyszłego roku, bo na początku grudnia ma być znana opinia Komisji Weneckiej.
Polskie Radio 24, IAR/dp
Polecane
REKLAMA