Reforma sądownictwa. Projekty ustaw o KRS i SN w Sejmie
Sejm zajmie się dziś prezydenckimi ustawami dotyczącymi Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Za włączeniem ustaw do porządku dziennego zagłosowało 255 posłów, a 168 było przeciw. – Obie strony, obóz rządzący i prezydent, mając świadomość upływu czasu, dołożą wszelkich starań, by sprawę dokończyć – komentował w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność.
2017-11-22, 12:05
Posłuchaj
Kwestia reformy sprawiedliwości była przedmiotem negocjacji między większością parlamentarną a Pałacem Prezydenckim. W lipcu Andrzej Duda zawetował bowiem przyjęte przez Sejm ustawy o KRS i SN. Teraz procedowane mają być akty prawne, będące kompromisem pomiędzy obiema stronami.
W opinii gościa PR24, konieczne jest szybkie procedowanie ustaw. – Jeżeli zmiany w sądownictwie nie zostaną przeprowadzone do końca roku, nowi sędziowie do KRS będą wybierani na starych zasadach. To znaczy, że sędziowie będą wybierani przez sędziów. Będzie to duża porażka zarówno obozu rządowego, jak i prezydenta – oceniał na naszej antenie Cezary Krysztopa.
– Obie strony, mając świadomość upływu czasu, dołożą wszelkich starań, by sprawę dokończyć (…) Jeżeli eksperci obydwu stron uzgodnili modyfikacje, zagrożenia wetem chyba nie ma – dodawał.
Tymczasem, posłowie włączyli również do porządku obrad ustawę dotyczącą ograniczenia handlu w niedzielę. Za włączeniem było 248 posłów, przeciw było 170.
REKLAMA
Rozpoczęte w środę posiedzenie Sejmu potrwa do piątku. Posłowie mają się na nim również zająć ustawą zmieniającą ordynację wyborczą do samorządów.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/IAR/zz
REKLAMA
____________________
Data emisji: 22.11.17
Godzina emisji: 11.15
Polecane
REKLAMA