Ekspert: w internecie łatwiej przekraczać normy
Internet ułatwia życie, jest źródłem wiedzy, narzędziem pracy, ale ma też ciemniejszą stronę – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Małżonka prezydenta wzięła udział w debacie "STOP dla hejtu w internecie", która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. To kolejne spotkanie z cyklu "Eksperci pytają młodych". W Polskim Radiu 24 o zjawisku, jakim jest agresja słowna w sieci, mówił dr Krzysztof Krejtz z Uniwersytetu SWPS.
2017-11-24, 19:00
Posłuchaj
Agata Kornhauser-Duda zauważyła m.in., że wyrażanie własnego zdania, w internecie, zaczęło być narzędziem wyśmiewania, obrażania i upokarzania drugiego człowieka. Przytoczyła badania, które wskazują, że co trzecia osoba padła ofiarą hejtu. Dla co siódmego człowieka ten sposób wyrażania opinii stał się codziennością, sam hejtuje, jak i hejtu doświadcza.
– Hejt internetowy to szerokie pojęcie, wkładamy w jego ramy najróżniejsze kwestie. W tym kontekście nie mówimy o niczym innym, jak o agresji słownej, która przejawia się w internecie. Tego typu agresja nie różni się aż tak bardzo od tej, której młodzi ludzie doświadczają poza siecią, np. w szkole – tłumaczył na naszej antenie Krzysztof Krejtz, podkreślając, że przestrzeń internetowa sprzyja agresywnym postawom.
– Nie widzimy drugiej strony, nie widzimy bezpośrednio, jakie skutki wywołała agresja. To sprawia, że łatwiej jest przekraczać normy, które kierują naszym zachowaniem na co dzień – pointował gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej rozmowie z drem Krzysztofem Krejtzem.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/IAR/zz
__________________
Data emisji: 24.11.17
REKLAMA
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA
Polecane
REKLAMA