GUS opublikował "Atlas demograficzny Polski". Co z niego wynika?
"W ostatnich 17 latach liczba ludności dziewięciu polskich województw wzrosła, a siedmiu - spadła. Zgodnie z prognozami, w 2040 roku aż w 15 województwach z 16, mieszkańców będzie ubywać” – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Atlas demograficzny Polski". Wyniki raportu komentowała w Polskim Radiu 24 demograf dr Zofia Lewandowska-Szweda.
2017-12-28, 11:30
Posłuchaj
Według raportu, wyludniać mają się w pierwszej kolejności miasta. Jak pokazują wcześniejsze badania GUS, teraz kurczą się o 69 tys. mieszkańców rocznie, za kilka lat będzie to już po 88 tys. rocznie, po 2020 r. - po 100 tys. rocznie. W polskich miastach jest coraz mniej dzieci i nie wygląda na to, by to się miało poprawić.
Jak zaznaczyła dr Zofia Lewandowska-Szweda, ok. roku 2035 będzie już 35,5 mln mieszkańców Polski. - Przyczyn jest kilka. Jedną z podstawowych jest to, że rodzi się coraz mniej dzieci, zachodzi również proces demograficznego starzenia się. Ponadto uważa się, że ok. 2 mln Polaków wyemigrowało po otwarciu granic w 2004 roku do takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja. To także zmienia strukturę demograficzną, bo wyjeżdżają zazwyczaj osoby młode – mówiła dr Lewandowska-Szweda.
Dodała, że procesowi depopulacji bardzo mocno poddają się nie tylko wsie i małe miasteczka, ale także nieduże miasta. - Są wsie, miasteczka, ale także miasta, z których mamy napływ ludności do takich dużych miast jak Warszawa, Wrocław czy Poznań – podsumowała.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
____________________
Data emisji: 28.12.17
REKLAMA
Godzina emisji: 10:05
REKLAMA