Postanowienia noworoczne. „Kluczem jest planowanie”
Co roku obiecujemy sobie, że zaczniemy więcej czasu spędzać z rodziną, będziemy więcej czytać lub że schudniemy. Jakie są najczęstsze postanowienia Polaków i czy udaje im się je spełniać? O tym mówiła w Polskim Radiu 24 psycholog SWPS Ewa Jarczewska-Gerc.
2018-01-01, 12:40
Posłuchaj
Na początku roku większość z nas decyduje się zmienić swoje życie za pomocą postanowień noworocznych. Zazwyczaj mimo planów i dobrych chęci nie udaje nam się ich do końca zrealizować. Zdaniem Ewy Jarczewskiej-Gerc 1 stycznia to znamienna data dla wszystkich z racji składania postanowień.
- Najczęściej pojawiają się postanowienia dotyczące stylu życia. Czujemy powszechnie, że żyjemy źle, więc postanawiamy rzucić palenie i przejść na dietę. Uważamy, że to czas szczególny, ponieważ data ma nam pomóc dotrzymać postanowień. 1 stycznia jak każda inna data nadaje się do podjęcia decyzji o zmianie, gdy czujemy, że chcemy coś zmienić, to powinniśmy to robić od razu – mówiła psycholog.
Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 zmiana jest celem, który sobie stawiamy. – Postanowienie o zmianie bierze się z wielu przyczyn. Najogólniejszą jest to, że stan, w którym się znajdujemy nam nie odpowiada. Docierają do nas sygnały i informacji, przed którymi broni się totalitarne ego. Gdy dotrą one do naszej świadomości, to wchodzimy w stan kontemplacji, czyli świadomie podejmujemy decyzję o zmianie. Kluczem jest planowanie, a plan następnie należy wdrożyć w życie – powiedziała Jarczewska-Gerc.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Paulina Kozion.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
___________________
Data emisji: 01.01.2018
Godzina emisji: 08:40
REKLAMA