Mija termin zgłaszania kandydatur na członków KRS

2018-01-25, 11:43

Mija termin zgłaszania kandydatur na członków KRS
W czwartek mija termin zgłaszania kandydatur na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS

W czwartek mija termin zgłaszania kandydatur na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Do środy, jak wskazywało Centrum Informacyjne Sejmu, wpłynęło 11 kandydatur. Tymczasem, ma zostać wybranych 15 sędziów. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Bartoszem Pilitowskim z Fundacji Court Watch Polska.

Posłuchaj

25.01.18 Mija termin zgłaszania kandydatur na członków KRS. Rozmowa z Bartoszem Pilitowskim
+
Dodaj do playlisty

Stowarzyszenia sędziowskie w ostatnich dniach apelowały do sędziów, by nie kandydowali oni do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jak informował jednak Łukasz Piebiak, będzie wystarczająca liczba kandydatów. – To dobrzy sędziowie i w liczbie dużo wyższej niż liczba wolnych miejsc – mówił wiceszef resortu sprawiedliwości.

– Myślę, że będzie 15 kandydatów. Choć byłoby lepiej, gdyby wybór mógł zostać dokonany z większej liczby sędziów – komentował z kolei w Polskim Radiu 24 Bartosz Pilitowski, podkreślając że liczny udział sędziów w wyborach do nowej KRS pozwoliłby na utrzymanie prestiżu instytucji.

– Większa liczba kandydatów, szerszy udział środowiska sędziowskiego i partii politycznych w wyborze, pomogłyby w zachowaniu KRS swojego statusu w społeczeństwie. To bowiem bardzo ważny organ konstytucyjny; jego rola w wyborze sędziów jest konieczna. Konstytucja mówi, że sędziowie mogą być powołani przez prezydenta tylko na wniosek KRS – tłumaczył gość PR24. – Jeżeli podważona zostanie prawomocność KRS, będziemy mieli paraliż możliwości powoływania kolejnych sędziów. W przypadku, gdy do tego dojdzie, utrudnione będzie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a co za tym idzie, całego państwa – pointował Bartosz Pilitowski.

Nowelizacja ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać, co do zasady, większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Kluby PO i Nowoczesnej oświadczyły, że nie będą uczestniczyły we wskazywaniu i wyborze sędziów-członków KRS przez Sejm. Także klub PSL – jeszcze na początku grudnia, podczas debaty sejmowej – wyrażał stanowisko, że nie zgłosi swoich kandydatów do nowej KRS. Kukiz'15 poinformował, że weźmie udział w wyborze sędziów do KRS, jednak nie wskaże własnych kandydatów; na poparcie tego ugrupowania będą mogli liczyć kandydaci zgłoszeni przez obywateli.

Więcej tematów i komentarzy w rozmowie Bartoszem Pilitowskim

Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/zz

___________________

Data emisji: 25.01.18

Godzina emisji: 10.15


 

 

Polecane

Wróć do strony głównej