Jak mówić o II wojnie światowej?

2018-02-07, 08:25

Jak mówić o II wojnie światowej?
Fragment ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Foto: Mitch Altman / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Muzeum II Wojny Światowej jest miejscem, które może odkłamać historię i opowiedzieć prawdziwe zdarzenia - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Szymaniak – historyk z tej placówki. Tadeusz Płużański rozmawiał ze swoim gościem o tym jak powinna wyglądać polityka historyczna w naszym kraju. 

Posłuchaj

7.02.18 Marek Szymaniak: chcemy pokazać polski punkt widzenia na historię II wojny światowej
+
Dodaj do playlisty

- Wszystkim pracownikom naszej placówki zależy na tym, aby pokazać polski punkt widzenia historii i aby przebił się on do świadomości ludzi za granicą, którzy często obarczają nas odpowiedzialnością za udział w holokauście – zauważył gość audycji. - Chcemy wyeksponować historię Polaków, którzy ratowali Żydów: Irenę Sendlerową, rotmistrza Witolda Pileckiego czy o. Maksymiliana Kolbe, ale także opowiedzieć o wyjątkowości polskiego ruchu oporu czy struktur polskiego państwa podziemnego – zaznaczał historyk.

Bardzo mało miejsca zajmował do tej pory w placówce przebieg Powstania Warszawskiego. - Było ono wyjątkowe i należy się mu szczególne miejsce – podkreślił Szymaniak i dodał, że podobnie rzecz się ma z Armią Krajową, która wyróżnia się spośród partyzantek sowieckiej, francuskiej czy jugosłowiańskiej.

- Nie wolno zestawiać pogromu Żydów w Jedwabnem, z pogromem lwowskim czy w Jassach. To nie są historie do siebie przystawalne i trzeba zrozumieć ich odrębny kontekst. Mam głębokie przekonanie, że pewne elementy nie powinny być wkomponowane w wystawy Muzeum, inne zaś zasługują na wyróżnienie – przyznał Marek Szymaniak.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 7.02.18

Godzina emisji: 7.10

 


Polecane

Wróć do strony głównej