Historyk IPN: Żołnierze Wyklęci mieli zniknąć z kart historii

1 marca w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe upamiętnia żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy mimo zakończenia II wojny światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę. O święcie mówili w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej doktor Mirosław Szumiło. 

2018-02-28, 13:51

Historyk IPN: Żołnierze Wyklęci mieli zniknąć z kart historii
Mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka (pierwszy z lewej) z żołnierzami 5 Brygady Wileńskiej AK. Foto: wilczetropy.ipn.gov.pl

Posłuchaj

28.02.2018 Wojciech Kolarski: „Święto Żołnierzy Wyklętych jest świętem polskiej wolności”
+
Dodaj do playlisty

W czwartkowych uroczystościach w Warszawie weźmie udział prezydent Andrzej Duda. „Żołnierze wyklęci to kolejny łańcuch pokoleń walczących o wolność” - mówił w rozmowie z Polskim Radiem prezydencki minister Wojciech Kolarski. – Uroczystości 1 marca pokazują, że dla nas Dzień Żołnierzy Wyklętych jest świętem polskiej wolności. Oddając hołd bohaterstwu żołnierzy niezłomnych wyrażamy im wdzięczność, a jednocześnie sami sobie możemy uświadomić jaką wartością jest dla nas wolna Polska. To święto pokazuje znaczenie społeczeństwa obywatelskiego – to święto zawdzięczamy sami sobie – mówił Kolarski.

Według Mirosława Szumiły powstanie IPN przyczyniło się do szerzenia pamięci o żołnierzach niezłomnych. - Żołnierze Wyklęci byli wyklęci w okresie PRL, chciano o nich zapomnieć zupełnie i mieli zniknąć z kart historii. Po 1989 roku wiedza na ich temat odradzała się stopniowo. Dopiero powstanie IPN i możliwość wejścia do archiwów SB w tym pomogła – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał historyk IPN, do walki z Żołnierzami Wyklętymi wysyłane były oddziały milicji i regularnego wojska. - Przez antykomunistyczne podziemie po II wojnie światowej przewinęło się co najmniej 120 tysięcy osób. Liczba ta wynika z szacunków uczestników oddziałów podziemnych w różnych okresach, przeprowadzonych przez historyków. Ci żołnierze absorbowali ogromne siły komunistów – powiedział dr Mirosław Szumiło.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia wykonanie wyroku śmierci na członkach czwartego zarządu konspiracyjnego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Stało się to 1 marca 1951 roku. W Polskim Radiu 24 o znaczeniu święta Żołnierzy Wyklętych dla młodych ludzi mówili dziennikarz Jan Białostocki, Damian Kossakowski ze Stowarzyszenia KoLiber i Rafał Kulisiewicz z Fundacji Służba Niepodległej.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 28.02.2018


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej