Pamięć o Wyklętych – biegi „Tropem Wilczym”
W niedzielę, 4 marca, już po raz szósty odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W Polskim Radiu 24 o inicjatywie mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
2018-03-03, 12:46
Posłuchaj
W tym roku biegi pod hasłem „Tropem Wilczym” odbędą się w 333 miejscowościach w Polsce i 8 poza granicami naszego kraju – m.in. w Londynie, Nowym Jorku i Chicago. Łącznie udział w inicjatywie ma wziąć 70 tysięcy osób.
– Akcja oprócz tego, że ma walor sportowy, ma również wymiar edukacyjny. To piękne nawiązanie do międzywojennej tradycji, kiedy historyczne rocznice czczono biegami, marszobiegami, zawodami sportowymi – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk.
Głównym elementem wydarzenia są biegi na dystansie 1963 metrów. – To nawiązanie do roku, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty. To był Józef Frańczak, ps. „Lalek” – tłumaczył gość PR24. 4 marca zawodnicy będą mogli też rywalizować na dystansach 5 i 10 kilometrów.
Więcej – m.in. o historii Żołnierzy Wyklętych, a także dzisiejszej pamięci o Niezłomnych – w całej rozmowie z Janem Józefem Kasprzykiem.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
W Polskim Radiu 24 o Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, w rozmowie z Krzysztofem Grzybowskim, mówili również Barbara Konarska (rzecznik prasowa inicjatywy) i Filip Walczyk – żeglarz, który w hołdzie Żołnierzom Wyklętym jesienią 2018 roku popłynie w rejs Dakar-Gwadelupa.
Polskie Radio 24/zz
__________________
REKLAMA
Data emisji: 3.03.18
Godzina emisji: 11.35
REKLAMA