more_horiz

Marzec '68 a konflikt polsko-izraelski

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:35
– Obecna atmosfera nie sprzyja wspólnej refleksji, a budzeniu demonów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, politolog z Polskiej Akademii Nauk. Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL. Tymczasem dziś, w kontekście izraelsko-polskiego konfliktu na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, stosunki na linii Warszawa-Tel Awiw są napięte.
Audio
  • 5.03.18 Marzec '68 a konflikt polsko-izraelski. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem
  • 5.03.18 Marzec '68 a konflikt polsko-izraelski. Rozmowa z Arturem Wróblewskim
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Kamil PIKLIKIEWICZ/EASTNEWS

Ówczesny kryzys polityczny zapoczątkowany został przez demonstrację studentów m.in. przeciwko zdjęciu wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów” Mickiewicza. Był to pretekst do przeprowadzenia rozgrywki wewnątrz PZPR, której rezultatem były antysemickie czystki.

– Od początku lat 60. trwała wielka gra o to, kto będzie rządził po Gomułce – wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, dodając że antysemityzm był orężem w walce politycznej. – To była część rozgrywki w ramach elit władzy. Nadeszła nowa generacja, powojenna, która chciała wyższych stanowisk. Tymczasem, cześć najwyżej postawionych osób wywodziła się ze środowiska przedwojennej Komunistycznej Partii Polski; wielu dygnitarzy było pochodzenia żydowskiego. Młodzi chcieli „wypchnąć” tych, którzy stali na wysokich stanowiskach – wyjaśniał ekspert.

– Minęło 50 lat od tamtych wydarzeń. To byłby wspaniały moment do pokazania, co się zmieniło, jak sprawę rozliczyliśmy (…)– podkreślał prof. Piotr Madajczyk, zaznaczając że w 1968 roku Polska nie była krajem demokratycznym. – A to, co dzieje się w takim państwie, może się bardzo różnić od nastrojów społecznych – mówił. –  Jednak obecna atmosfera nie sprzyja wspólnej refleksji, a budzeniu demonów – pointował gość PR24, mówiąc to w kontekście izraelsko-polskich na tle nowelizacji ustawy o IPN.

Więcej w całej rozmowie, której gospodarzem był Mateusz Maranowski.

W Polskim Radiu 24 o relacjach polsko-izraelskich, w kontekście napięć historycznych, mówił również Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Data emisji: 5.03.18

Godzina emisji: 14.15; 14.40

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem