Akcja „Stop Pożarom Traw”

W Polsce w 2017 odnotowano blisko 126 tys. pożarów, z czego prawie 39 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce. O konsekwencjach wypalania traw mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leszek Suski z Państwowej Straży Pożarnej.

2018-04-24, 14:32

Akcja „Stop Pożarom Traw”
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: flickr/www.tomlight.pl/CC

Posłuchaj

24.04.18 Gen. Leszek Suski o walce z wypalaniem traw w Polsce.
+
Dodaj do playlisty

Ok. 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce to pożary spowodowane wypalaniem traw. Strażacy co roku ostrzegają, by tego nie robić jednak wciąż nie mogą trafić ze swoim przekazem do rolników i działkowców.

- Niestety, nie możemy przekonać rolników, działkowiczów, właścicieli nieruchomości rolnych do zaprzestania wypalania traw. Bardzo często siłą metodyczną tych sprawców jest porządkowanie terenów, zaś rolnicy sądzą, że wypalona roślinność spowoduje, że ziemia stanie się bardzo płodna. Niestety tak nie jest. Podczas wypalania traw giną drobnoustroje, drobne zwierzęta, zaburzony zostaje proces łączenia się azotu z tlenem, a gdy pożary są na brzegu lasu - przenoszą się do lasów i na torfowiska – tłumaczył gen. Leszek Suski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 23.04.18

Godzina emisji: 14:15

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej