X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pytania od prezydenta na referendum konstytucyjne

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 16:01
Pytania te przedstawił podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że chciałby, aby to Rada wypowiedziała się na temat tych propozycji. Ostateczne brzmienie pytań zostanie ogłoszone we wniosku o rozpisanie referendum, złożonym do Senatu. Zdaniem prezydenta, nastąpi to około 20 lipca.
Audio
  • 12.06.18 Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Pawła Muchy
Prezydent RP Andrzej Duda, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska i wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha  podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, 12 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 12.06.2018.
Prezydent RP Andrzej Duda, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska i wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, 12 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 12.06.2018. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Referendum miałoby się odbyć 10 i 11 listopada.

Pytania zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę:

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem nowej konstytucji lub zmian w obecnej konstytucji?

2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum, jeśli opowie się za tym milion obywateli?

4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule konstytucji do tysiącletniego dziedzictwa chrześcijańskiego narodu?

5. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem nienaruszalności wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn?

6. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych?

7. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w konstytucji przynależności Polski do Unii Europejskiej?

8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w konstytucji gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej i nadrzędności prawa polskiego nad unijnym?

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Polski w NATO?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w konstytucji szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego?

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w konstytucji ochrony rodziny z uwzględnieniem obok macierzyństwa także ojcostwa?

12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy?

13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji prezydenta w polityce zagranicznej i obronności?

14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w konstytucji gwarancji szczególnej ochrony zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?

15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w konstytucji podziału administracyjnego kraju na gminy, powiaty i województwa?

Andrzej Duda podkreślił, że chciałby, aby to Polacy zdecydowali w referendum, czy zmiany w konstytucji są potrzebne, a jeśli tak, to jakie. Jego zdaniem zmiany są potrzebne, gdyż obecna ustawa zasadnicza jest konstytucją okresu przejściowego w budowaniu systemu demokratycznego.

Prezydent zauważył, że w konstytucji nie ma zapisów dotyczących przynależności Polski do Unii Europejskiej i NATO. Ustawa zasadnicza nie obroniła też Polaków przed obniżeniem wieku emerytalnego. Jak powiedział Andrzej Duda, rozmaite uwagi do konstytucji zgłaszali ludzie, którzy uczestniczyli w spotkaniach z nim w całej Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa/Siekaj/kj

____________________ 

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 15:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornel Morawiecki: Obawiam się, że referendum będzie niewypałem

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 13:18
- Prosiłbym pana prezydenta, by odłożył kwestię referendum. Boję się, że referendum nie będzie miało wystarczającej frekwencji. Mnie się wydaje, że lepsze jest pisanie konstytucji przez ekspertów, specjalistów, prawników i polityków, później dyskutowanie i ucieranie projektu, a dopiero wtedy ostateczne zaproponowanie konstytucji narodowi – powiedział w Polskim Radiu 24 Kornel Morawiecki, marszałek-senior oraz lider Wolnych i Solidarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum 2018. Jakie pytania konstytucyjne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 09:27
O godz. 15.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju poświęcone przygotowaniom do referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji RP. Prawdopodobnie wtedy Andrzej Duda przedstawi treść pytań referendalnych. Do sprawy odnieśli się w Debacie Poranka Patryk Słowik (Dziennik Gazeta Prawna), Mirosław Skowron (Super Express) i Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń