"Środowiska żydowskie niejako kreują politykę zagraniczną USA"

Stany Zjednoczone, a także środowiska żydowskie w USA, z zadowoleniem przyjęły zmiany w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 o międzynarodowych reakcjach na nowelizację aktu prawnego mówił Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

2018-06-28, 11:19

"Środowiska żydowskie niejako kreują politykę zagraniczną USA"
Biały Dom. Foto: robert cicchetti/shutterstock.com/cc

Posłuchaj

28.06.18 Artur Wróblewski: opiniotwórcze środowiska żydowskie obecnie mają ogromne przełożenie na Biały Dom
+
Dodaj do playlisty

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w oświadczeniu wydanym w środę z zadowoleniem "powitała przyjęcie poprawek do ustawy o działalności IPN". – Nowelizacja ustawy potwierdza przywiązanie Polski do swobody dyskusji i wolności słowa – stwierdziła.

– Nie wiem, czy można powiedzieć, że to Amerykanie traktowali poprzednią ustawę jako zamach na wolność słowa. Powiedziałbym bardziej, że opiniotwórcze środowiska żydowskie, które obecnie mają ogromne przełożenie na Biały Dom. W pewnym sensie kreują one politykę zagraniczną USA – komentował w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski. – Słusznie, że polski rząd wycofał się z sankcji karnych, które były w ustawie o IPN. Szkoda, że nie zrobił tego szybciej - stosowanie tego prawa i tak było nierealne. Prokuratorzy musieliby wszczynać postępowania na całej kuli ziemskiej, z urzędu – dodawał.

Zdaniem Artura Wróblewskiego, działania niektórych organizacji żydowskich, w kontekście zmian w ustawie o IPN, były niewłaściwe. – Pozytywne oświadczenie zamieścił m.in. David Harris z American Jewish Committee. Ta organizacja już podczas II wojny światowej była krytykowana, bo nie zrozumiała Holocaustu, nic nie zrobiła w tej sprawie. American Jewish Committee zwalczał amerykański nacjonalizm, a nie pomagał żydom (…). To wielka hipokryzja – pointował ekspert.

W środę przez polski parlament – w bardzo szybkim tempie – przeszła nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Po zmianach z aktu prawnego zniknęły przepisy, które przewidywały sankcje karne za przypisywanie państwu i narodowi polskiemu m.in. zbrodni popełnionych przez niemieckich nazistów.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie z Arturem Wróblewskim.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

W Polskim Radiu 24 o zagranicznych reakcjach na nowelizację ustawy o IPN mówiła również dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Polskie Radio 24/zz

REKLAMA

----------------------------

Data emisji: 28.06.18

Godzina emisji: 10.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej