Ekspert: ostateczna decyzja w sprawie sędziów Sądu Najwyższego należy do prezydenta

- Członkowie Krajowej Rady Sądownictwa będą musieli nauczyć się interpretowania przepisów, dotyczących sposobu powoływania sędziów i wydawania opinii – mówił Gość Polskiego Radia 24, mecenas Adam Tomczyński o rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu KRS.

2018-07-10, 16:11

Ekspert: ostateczna decyzja w sprawie sędziów Sądu Najwyższego należy do prezydenta

Posłuchaj

KRS zajmuje się m.in. sprawą sędziów Sądu Najwyższego (Polskie Radio 24/ Temat dnia)
+
Dodaj do playlisty

Członkowie Rady w trakcie trzydniowego posiedzenia zajmą się między innymi kwestią oświadczeń sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili chęć dalszego orzekania w tej instytucji.  Mecenas Adam Tomczyński mówił, że członkowie KRS będą musieli ustalić sposób powołania sędziów, według zupełnie nowych procedur ustawy o SN. - Do tej pory nie było ustawy zmieniającej wiek sędziów przechodzących na emeryturę i konieczności złożenia przez nich, w ciągu kilku miesięcy, wniosków z prośbą dalszego orzekania oraz zaświadczenia lekarskiego o tym, że nadal mogą być sędziami. Krajowa Rada Sądownictwa będzie musiała nauczyć się interpretować przepisy – stwierdził mecenas Adam Tomczyński.

Gość Polskiego Radia 24, odniósł się do sprawy niekompletnych wniosków, złożonych przez niektórych sędziów. Sprawa dotyczy m.in. sędziego Józefa Iwulskiego, który złożył oświadczenie o woli dalszej pracy w Sądzie Najwyższym, ale z powołaniem się na konstytucję, bez dołączenia wymaganego przez przepisy orzeczenia lekarskiego. - Ponieważ nie ma procedur precyzyjnie opisujących, co się dzieje z takimi wnioskami, to Krajowa Rada Sądownictwa będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie: czy wzywa do uzupełnienia braków czy też nie? Jeśli nie wzywa, to pewnie będzie musiała wydać opinię negatywną, co do możliwości dalszego orzekania przez takiego sędziego – wyjaśniał mecenas.

Adam Tomczyński dodał, że Krajowa Rada Sądownictwa jest organem opiniującym i to prezydent zdecyduje ostatecznie o dalszych losach sędziów Sądu Najwyższego. - Wybór sędziów to przywilej pana prezydenta. Nie ma odwołania od takiego orzeczenia. Moim zdaniem, dojdzie do wezwania o uzupełnienie braków i wtedy Krajowa Rada Sądownictwa, wyda decyzję w pełni opartą na dokumentach. Ale nie ma procedury precyzyjnie odnoszącej się do tej sytuacji – komentował mecenas Adam Tomczyński.

Jakie decyzje zapadną, podczas trwającego trzydniowego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, kto jest obecnie I prezesem Sądu Najwyższego i o zawiłościach prawnych nowej ustawy, dowiesz się z nagrania audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski. 

 

IAR/DK

_______________

Data emisji: 10.07.18

REKLAMA

Godzina emisji: 14:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej