Wyrok TK ws. prawa łaski. "Dokonał się akt sprawiedliwości"

- Zgadzam się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, podzielam to stanowisko i musze też powiedzieć, że z punktu widzenia czysto ludzkiego dokonał się akt sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Ireneusz Zyska (Wolni i Solidarni) komentując wyrok TK dotyczący stosowania prawa łaski przez prezydenta RP. 

2018-07-18, 11:25

Wyrok TK ws. prawa łaski. "Dokonał się akt sprawiedliwości"
Ireneusz Zyska . Foto: PR24

Posłuchaj

18.07.2018 Ireneusz Zyska o wyroku TK ws. prawa łaski: dokonał się akt sprawiedliwości
+
Dodaj do playlisty

Nieuwzględnienie w przepisach aktu łaski, jako powodu niedopuszczalności dalszego prowadzenia sprawy karnej, jest niekonstytucyjne - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że prezydent może skorzystać z prawa łaski przed prawomocnym skazaniem ułaskawianej osoby. Wtorkowy wyrok TK wydał w związku z wnioskiem złożonym przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Wniosek ten wpłynął do TK nieco ponad miesiąc po uchwale Sądu Najwyższego, który pod koniec maja 2017 r. uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych.

- Pan Mariusz Kamiński to człowiek krystalicznie uczciwy, który służy Państwu Polskiemu zwalczając korupcje Ten wyrok Sądu Rejonowego, którego przewodniczącym składu był p. sędzia Łączewski, który później też zasłynął z tego, że korespondował na komunikatorze internetowym z osobą podającą się za red. Lisa i tam deklarował jak walczyć z "reżimem PiSowskim" i jak ten "reżim" obalić. Widzimy, że to człowiek zaangażowany politycznie i ten wyrok był również nacechowany pierwiastkami politycznymi i chęcią zemsty wobec p. Mariusza Kamińskiego - stwierdził Ireneusz Zyska.      

Odnosząc się do samego wyroku Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że "podziela to stanowisko". - W konstytucji w art. 139 jest napisane, że prezydent RP "stosuje prawo łaski". Kropka. Tam nie ma nic więcej o skazaniu czy uprawomocnieniu się wyroku. TK jako uprawniony organ dokonał analizy wykładni tego przepisu i orzekł, że prezydent może to prawo łaski zastosować także też przed prawomocnym wyrokiem. Ludzie doktryny, profesorowie prawa wskazują na to, że prawo łaski prezydenta pochodzi od uprawnienia władcy jakim był król Polski i nie podlega instancyjności - ocenił poseł.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

------------------------------------

Data emisji: 18.07.18

Godzina emisji: 07.11

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej