more_horiz

Ekspert: Fundusz Dróg Samorządowych to większa pewność finansowania budowy dróg

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 14:58
Sejm zajmuje się rządowym projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. - Są wątpliwości czy źródła finansowania dróg będą stabilne - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Audio
  • 2.01.2018 Adrian Furgalski, Zespół Doradców Gospodarczych TOR (Temat dnia)
Sejm pracuje nad ustawą o Funduszu Dróg Samorządowych
Sejm pracuje nad ustawą o Funduszu Dróg SamorządowychFoto: pixabay.com

Zadaniem FDS będzie dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych. Dofinansowanie obejmie także budowę, przebudowę i remonty dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym. Wsparcie ma także dotyczyć budowy nowych mostów zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Adrian Furgalski poinformował, że klub Kukiz’15 złożył wniosek o odrzucenie tej ustawy. - Argumenty dotyczą oczywiście pieniędzy i tego, czy kierowcy zrzucą się na budowę dróg lokalnych – mówił ekspert TOR. - To nie oznacza żadnej dodatkowej podwyżki cen paliw. Podwyżka została już przez Sejm przegłosowana. Przy okazji zmian ustawy o biopaliwach i elektromobilności powstał Fundusz Niskoemisyjnego Transportu i 8 groszy doliczone do ceny paliwa plus VAT ma trafić do rządowego programu walki ze smogiem. Daje to 100 miliardów złotych przez okres 10 lat. 85 procent tej opłaty ma trafiać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozostała część na Fundusz Transportu Niskoemisyjnego. W przyszłym roku do funduszu miałoby trafić 1 miliard 400 milionów złotych – wyjaśniał Adrian Furgalski.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych jest zbiór instytucji i miejsc, z których pieniądze będą trafiać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Największa pozycja do 1 miliard 400 milionów złotych. Czy są to te same pieniądze, bo program walki ze smogiem się nie zmienił – pytał ekspert TOR.

Według KPRM do 2028 r. rząd ma wydać na Fundusz Dróg Samorządowych kwotę 35 mld 745 mln zł. W 2019 r. Fundusz ma wydać 6 mld 85 mld zł, w 2020 - 3,5 mld zł, a w latach 2021-2028 - po 3 mld 270 mln zł. – Ustawą dajemy pieniądze samorządom, a nie jak to było dotychczas, że uchwałą Rady Ministrów można to było zmienić. Tu jest większa pewność, że te źródła finansowania będą tylko musimy ustalić, czy rzeczywiście jeśli coś się będzie w gospodarce działo, to niedobory będą uzupełniane przez ministra finansów lub infrastruktury – dodał Adrian Furgalski.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/dk

----------------------------

Data emisji: 02.10.2018

Godzina emisji: 14.06

Zobacz także

Zobacz także