Barbara Piwnik: podważanie każdej decyzji nikomu dobrze nie służy

- Każdy podejmując decyzję bierze za nią odpowiedzialność – mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik, komentując powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa.

2018-10-10, 15:46

Barbara Piwnik: podważanie każdej decyzji nikomu dobrze nie służy
Nie milknie spór prawny i polityczny wokół Sądu Najwyższego. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

10.10.2018 Sędzia Barbara Piwnik i Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy"
+
Dodaj do playlisty

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha wyjaśnił, że siedmiu sędziów zasiądzie w Izbie Cywilnej a jeden w Izbie Karnej. Minister zwrócił szczególną uwagę na Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, do której powołano dziewiętnastu z dwudziestu rekomendowanych przez KRS sędziów. „To jest przywracanie fundamentów zaufania do wymiaru sprawiedliwości, to jest przywracanie tych funkcji, które Sąd Najwyższy powinien sprawować i to jest narzędzie, które ma zapewnić kontrolę prawomocnych orzeczeń sądowych - mówił zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

- Powinniśmy akceptować to, że organy państwa, w ramach swoich uprawnień, podejmują decyzje, a jeżeli ktoś narusza prawo to czy jest to głowa państwa, sędzia lub obywatel może ponosić za to odpowiedzialność. Podważanie każdej decyzji nikomu dobrze nie służy – mówiła sędzia Barbara Piwnik.

Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że spór wokół Sądu Najwyższego bierze się również z zawiłości przepisów i wynikających z tego możliwych interpretacji prawa.

- Pospiesznie tworzone prawo pod wpływem chwili jakieś wydarzenia w dłuższej perspektywie może przynieść więcej szkody niż pożytku – mówiła Barbara Piwnik. - Ale wtedy, kiedy uchwalona jest ustawa i staje się obowiązującym prawem to obywatelom należałoby wytłumaczyć te przepisy i decyzje podejmowane w świetle obowiązującego prawa. Może to jest miara naszych czasów, że wszystko dzieje się gwałtownie. Musi jedna przyjść czas na refleksję – dodała.

REKLAMA

Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do rzeczy” stwierdził, że wokół Sądu Najwyższego toczy się spór polityczny toczony przy pomocy metod prawnych. – To nie jest dyskusja czysto formalna dotycząca takiej lub innej zmiany przepisów, ale bardzo istotny spór polityczny z wykorzystaniem instrumentów prawnych. – mówił gość Polskiego radia 24.

Redaktor naczelny „Do rzeczy” skomentował też decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego o uwzględnieniu kolejnego wniosku o zabezpieczenie, czego konsekwencją jest wstrzymanie wykonania uchwały Krajowej Rady Sądownictwa dotyczącej powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izby Cywilnej.

- Jest wyraźny podział na tych, którzy chcą doprowadzić do końca reformę, przygotowaną przez rząd i uchwaloną przez większość sejmową i na próbujących ją zablokować, imając się różnego rodzaju kruczków, instrumentów, sposobów nacisku i próbujących odwlec to w czasie – skomentował Paweł Lisicki.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 14:37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej