Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski

- To największe jednorazowe przedsięwzięcie realizowane przez polskie państwo w dziedzinie kultury – mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Na warszawskiej Cytadeli wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny pod budowę tej instytucji.

2018-10-11, 14:43

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wizyty na budowie Muzeum Historii Polski. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

11.10.2018 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski (Temat dnia)
+
Dodaj do playlisty

Robert Kostro odniósł się do lokalizacji Muzeum Historii Polski. Pierwotne plany zakładały, że powstanie ono nad Trasą Łazienkowską, przy Placu Na Rozdrożu. - Przymierzaliśmy się do kilku różnych lokalizacji – mówił gość Polskiego Radia 24.

- Analizowaliśmy możliwość odbudowy Pałacu Saskiego, budowy muzeum w Wilanowie. W końcu udało nam się wynegocjować z władzami miasta lokalizację nad Trasą Łazienkowską, koło Zamku Ujazdowskiego. Przeprowadziliśmy konkurs architektoniczny, ale w 2010 roku minister Bogdan Zdrojewski wykreślił nas z priorytetowej listy finansowania budowy z pieniędzy Unii Europejskiej. Od tego momentu, co zbiegło się z tragiczną śmiercią w Smoleńsku wspierającego nas ministra Tomasza Merty, powstał stan zawieszenia. Toczyliśmy boje o znalezienie finansowania. Formalnie minister Zdrojewski nigdy się nie wycofał z  budowy nad Trasą Łazienkowską. To był trudny moment, bo groziło nam rozwiązanie i likwidacja całego projektu. W okresie wyborczym w 2015 roku padła sugestia ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, że nie chcą kompleksu trzech obiektów przeznaczonych dla Muzeum Wojska Polskiego i że swój najbardziej reprezentacyjny budynek mogą oddać na Muzeum Historii Polski. Później premier Gliński z ministrem Macierewiczem dokonali odpowiednich uzgodnień, że będziemy w głównym, reprezentacyjnym budynku, a Muzeum Wojska Polskiego otrzyma w nim pracownie konserwatorskie i magazyny. W 2016 roku podpisaliśmy umowy z architektami – dodał Robert Kostro.

Dyrektor Muzeum Historii Polski zapowiedział otwarcie placówki w 2021 roku. Wyjaśnił, że do dyspozycji zwiedzających będzie 7 tysięcy metrów kwadratowych ekspozycji. To największa wystawa historyczna w Polsce, obok Muzeum Narodowego

Więcej do posłuchania w dołączonej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24

--------------------------------

Data emisji: 11.10.18 

Godzina emisji: 14.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej