Kolejne decyzje w sprawie reprywatyzacji. Komentarze

- Dzisiejsze decyzje komisji weryfikacyjnej są pozytywnym sygnałem. Komisja cały czas jest potrzebna i musi wyjaśnić dziką reprywatyzację - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Popławski, rzecznik prasowy stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". Gościem PR24 byli też Tomasz Luterek, ekspert ds. reprywatyzacji, Piotr Gozdowski ze stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa" oraz Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej".

2018-11-20, 14:20

Kolejne decyzje w sprawie reprywatyzacji. Komentarze
Warszawski ratusz . Foto: shutterstock

Posłuchaj

20.11.18 Jan Popławski: komisja weryfikacyjna jest wciąż potrzebna
+
Dodaj do playlisty

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną w sprawie kamienic przy Skorupki 6 i stwierdziła nieważność decyzji o nieruchomości przy alei Niepodległości 151 - poinformował szef komisji Patryk Jaki. W przypadku ulicy Skorupki decyzja została przekazana prezydentowi Warszawy do ponownego rozpatrzenia. W przypadku alei Niepodległości komisja stwierdziła nieważność decyzji w całości.

Według rzecznika stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" Paweł Rabiej powinien zrezygnować ze stanowiska w komisji. - Przyszły wiceprezydent Warszawy ma dostać w kompetencjach zajmowanie się reprywatyzacją. Jeżeli będzie jednocześnie odpowiadał za przebieg procedur i je badał to wystąpi w dwóch rolach. Warto pamiętać, że ratusz jest stroną tych postepowań - zauważył gość PR24.

Jan Popławski powiedział, że stowarzyszenie "Miasto jest Nasze" nadal będzie analizować przypadki reprywatyzacji. - Złożyliśmy wnioski ws. decyzji zwrotowych wydanych przez miasto, które dotyczą 2,5 tysiąca działek. Miasto nie udostępniało wcześniej tych decyzji. Nie można było się z nimi zapoznać. Dzięki naszemu naciskowi te informacje zaczęły być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Stały się jawne i dostępne dla każdego mieszkańca Warszawy - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Tomasz Luterek wskazał, że komisja weryfikacyjna była wykorzystywana, jako narzędzie promocji Patryka Jakiego. - Temat reprywatyzacji przez wiele lat nie istniał. Zakres spraw i sprawczość komisji jest minimalna w stosunku do patologii z tym związanych. Zarzut sprzyjania kandydatowi na prezydenta Warszawy jest jednak dosyć poważny - mówił ekspert ds. reprywatyzacji.

REKLAMA

Przedstawiciel stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa" zauważył, że Paweł Rabiej nie powinien dalej zasiadać w komisji weryfikacyjnej. - Nie można jednocześnie być częścią organu prezydenta Warszawy i w tym samym momencie nadzorować te decyzje. Polityk Nowoczesnej zapowiada, że nie zamierza działać partyjnie, ale w interesie miasta i weryfikacji decyzji reprywatyzacyjnych. To dobry prognostyk - wskazał Piotr Gozdowski.

Zdaniem Adama Borowskiego strona społeczna jest aktywna w walce z reprywatyzacją. - Mieszkańcy kamienic potencjalnie reprywatyzowanych mają się gdzie odwołać. Sytuacja jest tak głośna, że trudno spodziewać się jawnych przekrętów. Ważne jest to, by wcześniejsze sprawy doprowadzić do pozytywnego zakończenia. Nie może być tak, że komisja przyznaje odszkodowana a ratusz je unieważnia - zaznaczył szef warszawskiego klubu Gazety Polskiej.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiali Ryszard Gromadzki, Konrad Wąż i Krzysztof Grzybowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/ras

-------------------------

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 11.37. 12.46, 13.37

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej