Paweł Sałek: nie tylko Polska ma problem z powietrzem. W TSUE są pozwy wobec innych krajów
- To, że Polska i Bułgaria przegrały sprawę o niedotrzymywanie standardów jakości powietrza, wcale nie oznacza, że inni nie mają tych problemów. W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej są złożone pozwy wobec innych krajów członkowskich, także Republiki Federalnej Niemiec - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.
2019-02-01, 14:45
Posłuchaj
Polska i Bułgaria na czele rankingu krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Raport na ten temat sporządziła Najwyższej Izba Kontroli. Z opracowania wynika, że najczystszym powietrzem mogą się cieszyć mieszkańcy Estonii. Tam przez prawie cały rok nie dochodzi do przekroczenia norm zanieczyszczeń. W zestawieniu europejskich miast, najgorsza jakość powietrza jest w macedońskim Tetowie, gdzie normy są przekroczone przez 300 dni w roku. Na drugim miejsc w tym rankingu znalazło się miasto Vidin w Bułgarii - tam normy były przekroczone przez 160 dni w roku. Na trzecim miejscu uplasował się Kraków, w którym także normy zanieczyszczeń są przekroczone przez ponad 160 dni w roku.
Powiązany Artykuł
Program czyste powietrze: złożono 25 tys. wniosków
- Zjawisko smogu jest związane w Polsce z okresem jesienno-zimowym. W wielu miejscach są bardzo popularne kotły, które nie spełniają norm jakości. "Kopciuchy" charakteryzują się tym, że można w nich spalać wszystko. Sprowadza się to do tego, że są tam wrzucane odpady komunalne - zauważył Paweł Sałek. Doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej informował, że "powoduje to emisje smogu, pyłu PM10, PM2,5 czy benzoalfapirenów". - Spalanie odpadów komunalnych w kotłach domowych jest naganne, zabronione prawem i absolutnie nie można tego robić - dodał.
Gość programu zauważył, że na skutek postępu technologicznego są już dostępne w Polsce kotły piątej generacji. - Nie pozwalają one od strony technicznej spalania odpadów - zaznaczył ekspert. Doradca prezydenta zauważył również, że problem ochrony powietrza nie dotyczy tylko Polski. Jak powiedział, Polska i Bułgaria były pierwszymi krajami, które przegrały sprawę o niedotrzymywanie standardów jakości powietrza, "natomiast w kolejce oczekują inni".
Doradca prezydenta zaznaczył jednak, że "najważniejsze jest zdrowie mieszkańców i obywateli Unii Europejskiej". - Trzeba się intensywnie zmotywować do pracy na rzecz poprawy jakości środowiska. Czynimy w tym kierunku bardzo dużo na przykład przez program "Czyste powietrze" - komentował Paweł Sałek.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/jp
-------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 01.02.19
Godzina emisji: 13.35
Polecane
REKLAMA