Grzegorz Luboiński: wcześnie wykryty rak daje ogromne szanse na wyleczenie
- Tylko dzięki likwidacji palenia tytoniu każdego roku 40 tysięcy ludzi mniej umierałoby z powodu nowotworów - mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii w Światowym Dniu Walki z Rakiem.
2019-02-04, 14:56
Posłuchaj
Choroby nowotworowe często są efektem niezdrowych nawyków zdrowotnych - chodzi między innymi właśnie o palenie papierosów, a także nadużywanie alkoholu, otyłość, stres, niewłaściwą dietę czy siedzący tryb życia.
Grzegorz Luboiński powiedział w PR24, odnosząc się do kwestii diagnostyki nowotworowej, że wykrywanie tego typu chorób wymaga dużych nakładów finansowych. - Rozwój nowego sprzętu jest błyskawiczny. Technologia się zmieniła tak, że narzędzia trzeba wymieniać na nowe - wskazywał, zaznaczając przy tym, że problemem jest także profilaktyka nowotworowa i regularne wykonywanie badań.
- Rak szyjki macicy jest łatwy do wykrycia. Diagnoza jest tania. Wcześnie zauważona choroba daje ogromne szanse na wyleczenie. Tymczasem, stale jesteśmy w ogonie Europy - zauważył lekarz.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił też uwagę, w kontekście wykrywania raka szyjki macicy, na konieczność robienia okresowych badań cytologicznych. - Jeżeli kobieta co najmniej co trzy lata robiłaby badania, to już mielibyśmy kolosalny postęp. Od wystąpienia pierwszych objawów przedrakowych do rozwoju raka mija od 5 do 7 lat. Półtora tysiąca kobiet co roku umiera niepotrzebnie - wskazywał Grzegorz Luboiński.
REKLAMA
W Polsce co roku 165 tysięcy osób dowiaduje się, że ma nowotwór złośliwy, około 100 tysięcy umiera z tego powodu. Nowotwory są, po chorobach krążeniowych, drugą przyczyną zgonów w naszym kraju.
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
PR24/ras
____________________
Data emisji: 4.02.19
Godzina emisji: 13:09
REKLAMA
REKLAMA