Wojciech Jakóbik o Nord Stream 2: potrzebna jest rewizja europejskiej dyrektywy gazowej
- Na razie można skutecznie blokować i opóźniać Nord Stream 2. Nie widać jednak narzędzia, które pozwoliłoby ostatecznie powstrzymać budowę gazociągu. Już ponad 500 km rur leży na dnie Bałtyku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
2019-02-04, 15:31
Posłuchaj
Rumunia, zgodnie z obietnicą, przyspiesza prace nad przepisami, które mogą utrudnić powstanie Nord Stream 2. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że władze w Bukareszcie, które w tym półroczu sprawują przewodnictwo w Unii Europejskiej, wpisały dyskusję nad nowelizacją dyrektywy gazowej do spotkania ambasadorów pod koniec tygodnia. Wtedy dowiemy się, czy większość krajów jest za zmianami. Chodzi o nowelizację dyrektywy, która ma zagwarantować, że wszystkie gazociągi, także te importowe i ich części morskie na terytorium Wspólnoty, będą objęte unijnym pakietem energetycznym.
Powiązany Artykuł

Polskie Radio: Rumunia, tak jak obiecała, przyspiesza ws. Nord Stream 2, rozstrzygnięcie w tym tygodniu
- Nord Stream 2 może powstawać bez kontroli europejskiej, ponieważ przy tego typu projektach mamy do czynienia z luką prawną. Gazociąg powstaje przez pewien kruczek, wykorzystany przez rosyjski Gazprom - stwierdził Wojciech Jakóbik. Redaktor naczelny BiznesAlert.pl. zauważył jednak, że obecny status negocjacyjny jest i tak dużym sukcesem przeciwników Nord Stream 2. - Opóźnianie budowy gazociągu jest grą o kształt rynku energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej. Im później powstanie Nord Stram 2, tym więcej będzie czasu na promocję alternatyw, które są finansowo wspierane przez Komisję Europejską - dodał.
Gość programu informował, że nasycenie gazem z Nord Stream 2 może skutkować podwyżką cen energii. - Europa Środkowo-Wschodnia będzie miała za dużo rosyjskiego surowca. Będzie jeden dostawca, który nie dopuści żadnych alternatyw - zaznaczył ekspert. Redaktor naczelny BiznesAlert.pl podkreślił, że "Gazprom stanie się monopolistą". - Wszystko to będzie zgodne z literą prawa, która może zawieść. Potrzebna jest rewizja dyrektywy gazowej, która usunie prawne niedoskonałości - ocenił Wojciech Jakóbik.
Przeciwnicy Nord Stream 2 obawiają się, że lobbing i presja ze strony Niemiec spowoduje złagodzenie zapisów, co pozwoli na wyłączenie tego gazociągu ze znowelizowanej dyrektywy.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.
PR24/IAR/jp
____________________
REKLAMA
Data emisji: 04.02.2019
Godzina emisji: 14:09
Polecane
REKLAMA