more_horiz

Przywrócenie połączeń PKS: Ekspert: istnieją miejscowości całkowicie odcięte od komunikacji autobusowej

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 15:51
– W naszym kraju dochodzi do absolutnego kuriozum, gdy w niektórych miejscowościach funkcjonują dwa połączenia autobusowe w ciągu dnia. To niespotykane w tej części Europy – powiedział Bartosz Jakubowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Na sobotniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziano tzw. Piątkę Kaczyńskiego, jednym z jej elementów ma być przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych.
Audio
  • 25.02.19 Bartosz Jakubowski: „Czsami trzeba przejść 10 kilometrów do najbliższego przystanku autobusowego (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/CCO

Na konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński obiecał reaktywację połączeń autobusowych, które zamknięto w ostatnich latach. "Wszędzie, ale przede wszystkim na wsi i w małych miastach" – mówił w sobotę.

Bartosz Jakubowski podkreślił, że jest to ważna deklaracja, gdyż z wyliczeń Klubu Jagiellońskiego wynika, że w Polsce dostępu do zorganizowanego transportu zbiorowego nie posiada blisko 14 mln osób. Dodał, iż kwestia ta jest dużym problemem od dłuższego czasu.

– Można spotkać się z opiniami, że ten rodzaj transportu nie jest potrzebny, bo każdy ma samochód. Jednak wynika to z tego, że nie ma odpowiedniej siatki połączeń. W przeciwnym razie liczba aut na polskich drogach byłaby zdecydowanie mniejsza – zauważył ekspert.

W ciągu kilkunastu ostatnich lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę. Z prawie miliarda przejechanych kilometrów, do niespełna pół miliarda. Realizacja zapowiedzi dotycząca przywracania poszczególnych połączeń ma kosztować ok. 1,5 mld zł. W opinii Bartosza Jakubowskiego wskazana kwota jest dobrze skalkulowana.

– Powiedziałbym, że za te pieniądze można byłoby "dokupić" jeszcze więcej tzw. wozokilometrów. W wielu miejscowościach mamy do czynienia z dwoma autobusami dziennie. To jakieś absolutne kuriozum, które nie zdarza się w tej części Europy. Są miejscowości kompletnie odcięte od komunikacji autobusowej i wbrew pozorom nie leżą one na krańcu świata – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.  

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 14.35

Zobacz także

Zobacz także