Jarosław Wróblewski: ludzie atakujący Żołnierzy Wyklętych nie mają pojęcia, że stają po stronie zdrajców

- Za kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych nikt nie został ukarany. Ludzie, którzy krytykują żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego nie mają nawet poczucia, że stają po stronie zdrajców - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

2019-03-02, 15:00

Jarosław Wróblewski: ludzie atakujący Żołnierzy Wyklętych nie mają pojęcia, że stają po stronie zdrajców
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Posłuchaj

02.03.19 Historycy o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
+
Dodaj do playlisty

Od 2011 roku, dzień 1 marca poświęcony jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy nie złożyli broni wraz z zakończeniem II wojny światowej. Nie godzili się na to, że miejsce niemieckiego okupanta zajęli Sowieci. Pomimo ogromnych dysproporcji sił postanowili walczyć o niepodległość Polski. Jednak co roku pojawiają się zarzuty i oskarżenia, które mają przykryć ich zasługi.

- Nie dajmy sobie wmówić kłamstw i dzielić Żołnierzy Wyklętych na lepszych i gorszych - apelował Jarosław Wróblewski. Gość programu zauważył, że niektórzy pokazują Żołnierzy Wyklętych jako bandytów, a nikt nie pamięta o prawdziwych komunistycznych oprawcach, którzy dożyli sowitej emerytury i umierali w spokoju. - To jest takie rozbijanie pamięci - dodał.

REKLAMA

Jacek Karczewski podkreślił, że święto żołnierzy antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia obchodzone jest już w całej Polsce i staje się tradycją. - W polityce historycznej musi być jednak jasne oddzielenie dobra od zła. Wracają nazwy ulic zbrodniarzy i nie potrafimy zdegradować komunistycznych oprawców. Jeżeli wyraźny sygnał nie pójdzie od góry, to walka o prawdę będzie zdecydowanie dłuższa - stwierdził dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

src="http://static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"

W Polskim Radiu 24 o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówili również publicyści: Przemysław Harczuk (Do Rzeczy), Katarzyna Kozłowska (Fakt), Andrzej Rafał Potocki (Sieci).

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/jp

-----------------------------

Data emisji: 02.03.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 13.35, 14.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej