X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? Wiceminister Artur Soboń wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 14:46
- Nawet jeśli ktoś zapłaci za użytkowanie wieczyste, to opłata zostanie wliczona do opłaty przekształceniowej we własność. Nikt nie zapłaci podwójnie - zapewnia Artur Soboń wiceszef resortu inwestycji i rozwoju. Automatycznie z mocy ustawy użytkowanie wieczyste zostało zamienione we własność. Ostatecznym potwierdzeniem jest zaświadczenie o przekształceniu.
Audio
  • 28.03.19 Użytkowanie i własność. "Nikt nie zapłaci podwójnie"
Artur Soboń
Artur SobońFoto: PR24/AK

W tym roku znika użytkowanie wieczyste, zastępuje je własność. Urzędy nie nadążają jednak z wystawieniem odpowiednich zaświadczeń, a z końcem marca mija termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste. Chociaż przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło z mocy prawa, to ostatecznym potwierdzeniem jest właśnie zaświadczenie - samorządy mają rok na ich wydanie.

- Potwierdzeniem operacji uwłaszczeniowej, oddania własności Polakom, powinno być zaświadczenie, które samorząd powinien dostarczyć nam w ciągu 12 miesięcy. Tam gdzie nie dostarczył czekamy na zaświadczenie i nie płacimy. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, że nasz dom mógł się nie przekształcić w operacji uwłaszczeniowej to lepiej dopytać w gminie. Natomiast jeśli ktoś zapłaci za użytkowanie wieczyste to opłata zostanie wliczona do opłaty przekształceniowej - powiedział Artur Soboń.

Wiadomo już jednak, że w miastach takich jak Warszawa rok na zaświadczenie to może być za mało. - Chodzi o opłatę roczną, rok czasu to racjonalny termin. Skala obciążenia jest różna. W małych gminach mogą to być setki zaświadczeń, w dużych setki tysięcy. Trzeba tych zaświadczeń wydawać setki dziennie, co stanowi wyzwanie. Niczym to jednak nie różni się od aktualizacji opłaty. Tym bardziej, że pod koniec ubiegłego roku w Warszawie, zaraz po wyborach, były na to dwa miesiące, dokonano podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste i starczyło na to czasu. Operacja wymagała m.in. wybrania rzeczoznawcy i wyszacowania nieruchomości. Z podwyżkami Warszawa poradziła sobie błyskawicznie - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślił wspólnym interesem jest oddanie własności Polakom. - Wierzę, że również samorządy służą Polakom dokładnie tak samo jak rząd - podsumował Soboń.

W nagraniu również o programie Mieszkanie Plus.

Gospodarzem audycji był Antoni Trzmiel.

Data emisji: 28.03

Godzina emisji: 13.33

PR24

Czytaj także

Wiceprezydent Warszawy: procedura przekształceniowa nie zakończy się dla wszystkich w ciągu roku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:40
Choć grunty pod mieszkaniami zmieniły formę z użytkowania wieczystego na własność, część samorządów radzi, żeby uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste. Ma to pomóc samorządom, ale też mieszkańcom. Termin tej opłaty mija z końcem marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojewoda mazowiecki podnosi stawki bonifikat przy przekształceniu użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:15
Wyższa bonifikata przekształceniowa będzie dotyczyła gruntów należących do skarbu państwa. Bonifikaty w każdym przypadku będą takie same jak te wprowadzone przez lokalny samorząd.
rozwiń zwiń