more_horiz

Krystyna Szumilas: minister edukacji wystawiła sobie ocenę niedostateczną

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 09:11
- Innowacyjność w polskiej szkole spadła. Nowa podstawa programowa wprowadzona przez minister Annę Zalewską, wychowuje uczta biernego. Jestem przerażona tym, co się dzieje, mamy powrót do mechanicznego sposobu uczenia – mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Szumilas, posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji.
Audio
Krystyna Szumilas
Krystyna SzumilasFoto: PR24/AK

Krystyna Szumilas, minister edukacji w latach 2011-2013 podkreślała, że został odwrócony trend, który wskazywał na coraz lepsze wyniki polskich uczniów. - Przez lata transformacji polska szkołą szła w dobrym kierunku, zmiany strukturalne i programowe prowadziły do tego, że nasi uczniowie pięli się do góry w rankingach europejskich. W ogłoszonym w 2016 r. badaniu byliśmy razem z Finlandią w czołówce Europy, to się zmieniło – stwierdziła.

- Sama minister Annę Zalewska wystawiła sobie ocenę niedostateczną – mówiła Krystyna Szumilas, podkreślając, że wykazuje to raport przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa Edukacji wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

- Dokument pokazuje, że uczniowie nie są innowacyjni, nie szukają rozwiązań. Program jest tak napisany, że uczeń musi zapamiętać reguły. W podstawie programowej przewijają się sformułowania o opisywaniu i opowiadaniu przez ucznia, nie mam mowy o podejmowaniu decyzji, analizowaniu. To właśnie podstawa programowa jest dokumentem, który ukierunkowuje pracę nauczyciela. Inteligentne dziecko ma odpowiedzieć na każde pytanie, które ma zada nauczyciel, ale według określonego schematu – podkreślała była minister edukacji.

Więcej w zapisie rozmowy.

Rozmawiał Stanisław Janecki

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 07:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem