Andrzej Duda w Azerbejdżanie. Ryszard Żółtaniecki: nasze tradycje w Azji Środkowej są bardzo bogate

- Zadziwiające jest tempo, w jakim te społeczności, przecież po kilkudziesięciu latach sowietyzacji, na początku niezwykle brutalnej, odbudowały swoją tożsamość, modyfikując ją oczywiście, dostosowując do czasów - mówił w Polskim Radiu 24 w nawiązaniu do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Azerbejdżanie prof. Ryszard Żółtaniecki (Collegium Civitas). 

2019-05-31, 15:18

Andrzej Duda w Azerbejdżanie. Ryszard Żółtaniecki: nasze tradycje w Azji Środkowej są bardzo bogate
Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas uroczystości złożenia wieńca przed Pomnikiem Szachidów, 31 bm. w Baku. Prezydent Andrzej Duda jest z oficjalną wizytą w Azerbejdżanie. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Posłuchaj

Prof. Ryszard Żóltaniecki stwierdził, że środkowoazjatyckie republiki postsowieckie szybko budują nową tożsamość (Polskie Radio 24/Temat dnia)
+
Dodaj do playlisty

Współpraca dwustronna w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki to temat rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, która rozpoczęła się w piątek w prezydenckiej rezydencji w Baku.

W 2017 r. podczas wizyty prezydenta Alijewa w Warszawie została podpisana mapa drogowa dotycząca strategicznego partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem. - Podpisanie tego dokumentu pozwoliło na wykreowanie nowej przestrzeni do polsko-azerbejdżańskich rozmów oraz kontaktów bilateralnych - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Polacy od wieków byli obecni w obszarach Azji Środkowej. Prof. Ryszard Żółtaniecki na antenie Polskiego Radia 24 zaznaczył, że są to obszary które szybko przywróciły swoją tożsamość po latach sowietyzacji.

- To nie tylko Baku, w ogóle nasze tradycje jeśli chodzi o ten obszar Azji Środkowej, później obszar sowiecki, są bardzo bogate i bardzo zróżnicowane. Jednocześnie bardzo obiecujące na przyszłość. Wydaje się, że w ogóle to, co obserwujemy w Azji postsowieckiej jest bardzo interesujące. Zadziwiające jest tempo, w jakim te społeczności, przecież po kilkudziesięciu latach sowietyzacji, na początku niezwykle brutalnej, odbudowały swoją tożsamość, modyfikując ją oczywiście, dostosowując do czasów - stwierdził były dyplomata. - Niemniej jednak te systemy polityczne, które są systemami autorytarnymi, z naszego punktu widzenia niespecjalnie eleganckie, są jednak bardzo skuteczne i mocno zakorzenione w tradycji. System polityczny musi być spójny z podłożem społecznym - dodał.  

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

--------------

Data emisji: 31.05

REKLAMA

Godzina emisji: 14.35

PR24/dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej