List środowisk prawicowych do prezydent Gdańska. Komentarz
- Poparcie w Gdańsku, które uzyskała Platforma Obywatelska, jest tak duże, że postanowiono zrobić z tego ośrodek nowej myśli decentralizacji Polski. Niektórzy samorządowcy przekształcają się w polityków, łamiąc de facto zasadę samorządności - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Potocki z tygodnika "Sieci".
2019-06-06, 16:00
Posłuchaj
"Narastająca brutalizacja języka debaty o naszym mieście i o naszym państwie prowadzi do dalszego demontowania wspólnoty tworzonej przez mieszkańców" - napisało w liście otwartym do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz kilkunastu przedstawicieli środowisk prawicowych i naukowców.
- Ten list jest bardzo poważny w swoim tonie. Jest on podpisany przez intelektualistów. Część z nich pochodzi z Gdańska i tam pracuje. To pismo jest swego rodzaju alarmem. Pokazuje, co się naprawdę dzieje w Gdańsku i jakie są tam zagrożenia. Tendencje odśrodkowe, które tam występują, tworzą grunt, fundament dla polityki Platformy Obywatelskiej, na końcu drogi której jest teraz decentralizacja kraju – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Potocki.
Jego zdaniem władze miasta dążą do "utworzenia osobnej enklawy". - Gdańsk był zawsze polskim miastem, co prawda zamieszkałym przez większość niemiecką, jednak nawiązywanie do tych tradycji odsuwa Gdańsk od Polski i jest próbą stworzenia osobnej enklawy rządzonej przez Platformę. To jest właśnie cel władz Gdańska, począwszy od prezydenta Adamowicza, którzy uprawiał tego typu politykę. Jest ona kontynuowana przez prezydent Dulkiewicz. To polityka szkodliwa i tworząca pewien dyskomfort dla tych ludzi, którzy nie widzą potrzeby tworzenia enklawy nowego, wolnego miasta Gdańsk - podkreślił publicysta.
List przekazał mediom w czwartek przewodniczący klubu radnych PiS Kacper Płażyński. Podpisał się pod nim sam Płażyński, a także dawni działacze opozycji antykomunistycznej Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda i Czesław Nowak oraz kilkunastu gdańskich naukowców, w tym prof. Jerzy Falandysz z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Czauderna i dr hab. med. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Andrzej Stepnowski i prof. Marek Czachor z Politechniki Gdańskiej.
REKLAMA
"Z rosnącym zaniepokojeniem obserwujemy kolejne wypowiedzi uczestników gdańskiego życia publicznego, w których fałszowana jest historia Gdańska i Polski, a historyczne odniesienia w całkowicie nieuprawniony sposób stosowane są do krytycznego opisu dzisiejszej rzeczywistości politycznej. Narastająca brutalizacja języka debaty o naszym mieście i o naszym państwie prowadzi do dalszego demontowania wspólnoty tworzonej przez mieszkańców, pogłębiania podziałów społecznych, a w efekcie może skutkować kompromitacją naszego samorządu, reprezentującego przecież wszystkich gdańszczan" - napisano.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24
REKLAMA
-----------------------
Data emisji: 6.06.2019
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA