Krzysztof Ziemiec o przemówieniu Jana Pawła II w parlamencie

- Papież przypominał, że polityka to służba, dbanie o dobro wspólne. A polityka bez wartości i etyki łatwo zamienia się w antydemokratyczny sposób działania - wspominał Krzysztof Ziemiec, dziennikarz Telewizji Polskiej. W Polskim Radiu 24 mówił o swoim doświadczeniu VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

2019-06-10, 15:08

Krzysztof Ziemiec o przemówieniu Jana Pawła II w parlamencie
Warszawa 11.06.1999. VII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Spotkanie Ojca Świętego (P) z parlamentarzystami i politykami w Sejmie RP. Nz. m.in.: marszałek Senatu Alicja Grześkowiak (5L), sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Angelo Sodano (4L), prymas Polski kardynał Józef Glemp (3L), nuncjusz apostolski w Polsce biskup Józef Kow. Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP

Posłuchaj

10.06.2019 Gość: dziennikarz Krzysztof Ziemiec (TVP) o wizycie Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku.
+
Dodaj do playlisty

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski 11 czerwca 1999 roku odwiedził parlament. Było to wydarzenie bez precedensu, bo jak przypominał w PR24 Krzysztof Ziemiec: "nigdy wcześniej Papież nie spotykał się z krajowym parlamentem". - Papież tego chciał, jego serce było tu, w Ojczyźnie - powiedział Krzysztof Ziemiec.

Oto co m.in. powiedział Jan Paweł II do polskich polityków w Sejmie:

Miejsce, w którym się znajdujemy, skłania do głębokiej refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem w życiu publicznym z daru odzyskanej wolności oraz nad potrzebą współpracy na rzecz dobra wspólnego. Niech nam w tej refleksji pomoże przywołanie na pamięć jakże licznych w ciągu ostatnich dwu stuleci heroicznych świadectw polskiego dążenia ku własnemu suwerennemu państwu, które dla wielu pokoleń naszych rodaków istniało jedynie w marzeniach, w
przekazach rodzinnych, w modlitwie. Mam tu na myśli przede wszystkim czasy rozbiorów i związaną z nimi walkę o odzyskanie
utraconej niepodległości Polski wykreślonej z mapy Europy. Brak tej podstawowej struktury politycznej kształtującej rzeczywistość społeczną był zwłaszcza podczas ostatniej wojny światowej tak dotkliwy, iż w warunkach śmiertelnego zagrożenia samego biologicznego istnienia narodu, doprowadził do powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które nie miało analogii w całej okupowanej Europie. Zanim tu przyszedłem, poświęciłem pomnik upamiętniający to Państwo Podziemne oraz Armię Krajową. Było to dla mnie okazją do głębokiego wzruszenia.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to dzisiejsze spotkanie w Parlamencie byłoby niemożliwe bez zdecydowanego sprzeciwu polskich robotników na wybrzeżu w pamiętnym sierpniu 1980 r. Nie byłoby możliwe bez "Solidarności", która wybrała drogę pokojowej walki o prawa człowieka i narodu. Wybrała także zasadę, jakże powszechnie wtedy akceptowaną, że "nie ma wolności bez solidarności": solidarności z drugim człowiekiem, solidarności przekraczającej różnego rodzaju bariery klasowe, światopoglądowe, kulturowe, a nawet geograficzne, czego świadectwem była pamięć o losie naszych wschodnich sąsiadów.
Konsekwencją wyboru takich właśnie pokojowych metod walki o społeczeństwo wolnych obywateli i o demokratyczne państwo, były – mimo cierpień, ofiar, upokorzeń stanu wojennego i lat następnych – wydarzenia r. 1989, które zapoczątkowały wielkie zmiany polityczne i społeczne w Polsce i Europie. Jeszcze niedawno wspominaliśmy o tym z kanclerzem Helmutem Kohlem podczas odwiedzin przy Bramie Brandenburskiej w Berlinie.

REKLAMA

Krzysztof Ziemiec przypomniał w PR24, że w chwili pielgrzymki papieża do Polski w 1999 roku pracował w radiowej Trójce i jako reporter obsługiwał to wydarzenie. Mówił o tym, co z perspektywy czasu znaczy dla niego nauczanie Jana Pawła II, a także jak po 20 latach oceniają je polscy politycy. A okazją do tego jest książka, którą przygotowuje wspólnie z Wydawnictwem Sejmowym.

- Politycy, z którymi na potrzebę tej książki rozmawiałem, mówią zgodnie: - Gdyby papież żył, to dzisiejsza polityka wyglądałaby zupełnie inaczej. Papież przypominał, że polityka to służba, dbanie o dobro wspólne. A polityka bez wartości, etyki zamienia się łatwo z antydemokratyczny sposób działania - przekonywał Krzysztof Ziemiec.

Książkę tworzy m.in. kilkanaście rozmów z politykami, którzy uczestniczyli w pamiętnym spotkaniu z papieżem w Sejmie. - To m.in. politycy z SLD i byłego AWS, dziś często po ubu stronach politycznej barykady. Adam Bielan miał wtedy 25 lat. Wspominał, że tamte słowa Jana Pawła II mocno w nim zapadły. Do dziś, gdy ma jakiś dylemat polityczny, wraca pamięcią do tego, co powiedział papież. Podobne wspomnienia mają politycy lewicy - opowiadał w PR24 Krzysztof Ziemiec.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

REKLAMA

Polskie Radio 24/tb

-----------------------------------

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 13.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej