X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Po dymisji wiceministra Łukasza Piebiaka. Opinie politologów

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 11:33
- Jeżeli nastąpiłaby multiplikacja podobnych zdarzeń, to moglibyśmy się spodziewać odwrócenia życzliwości opinii publicznej, która na razie pokazuje, że PiS jest numerem jeden na polskiej scenie politycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski odnosząc się do powodów dymisji wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. - Po dymisji Łukasza Piebiaka, sprawa ma charakter rozwojowy. Wraz z innymi sprawami jest to kolejny kamyczek, który może wpłynąć na wizerunek partii rządzącej - mówił z kolei dr Bartłomiej Biskup.
Audio
Łukasz Piebiak, b. wiceminister sprawiedliwości
Łukasz Piebiak, b. wiceminister sprawiedliwościFoto: TT/MS

Zbigniew Ziobro podjął decyzję o skróceniu delegacji sędziego Jakuba Iwańca w ministerstwie sprawiedliwości. Decyzja ministra sprawiedliwości ma związek z wcześniejszą dymisją wiceministra Łukasza Piebiaka.

W poniedziałek portal Onet.pl opisał rzekome kontakty Piebiaka z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, materiałów, które miały służyć kompromitowaniu sędziów. Według portalu odbywało się to za wiedzą wiceministra Piebiaka.

Według prof. Wawrzyńca Konarskiego partia rządząca postapiła słusznie dymisjonując wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Podkreślił dobre tempo zapadania tej decyzji. - Szybkość reagowanie jest inna niż za czasów SLD czy PO. To ważne, bo jeżeli standardy zaczynają się powtarzać, to dla opinii publicznej jest to znak, że ci którzy rządzą obecnie nie są wcale lepsi o tych, którzy rządzili wcześniej - stwierdził uczony. - Jeżeli nastąpiłaby multiplikacja podobnych zdarzeń, to moglibyśmy się spodziewać odwrócenia życzliwości opinii publicznej, która na razie pokazuje, że PiS jest numerem jeden na polskiej scenie politycznej - dodał.

"Dymisja wiceministra Piebiaka nie kończy sprawy, gdyż nie wiadomo, kto był "»szefem«" - brzmi treść Uchwały Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Sędziowie domagają się m.in. wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę, powołania sejmowej komisji śledczej i ponownego rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Wawrzynie Konarski był pytany m.in. o to, czy komisja sejmowa jest ciałem, które może skutecznie wyjaśnić to, co działo się w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobro. - Komisje parlamentarne w warunkach polskich nie są takim ciałem, które są w stanie wszystkie kwestie wyjaśnić. Sprawa jednak jest poważna i nie dziwię się, że szuka się takiego sposobu, jak taka komisja - zauważył Wawrzyniec Konarski.

Prof. Wawrzyniec Konarski Prof. Wawrzyniec Konarski

Kamyki, które mogą uruchomić lawinę

- Sprawa ma potencjał rozwojowy, bo są jakieś kolejne "odcinki", kolejne zamieszane osoby w te negatywne, złe działania. To ma negatywny potencjał dla Prawa i Sprawiedliwości, psuje wizerunek partii. Oczywiście można postawić pytanie, czy na tyle, żeby wpłynąć na poparcie w sondażach – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup.

Jego zdaniem ostatnie wydarzenia nagłaśniane w mediach mogą być decydujące w przypadku wystąpienia jakiegoś kryzysu. - To wszystko są - wraz ze sprawą lotów Marka Kuchcińskiego - pewne "kamyczki", które składają się na ogólny obraz i w momencie jakiegoś załamania nastrojów - z innych przyczyn, na przykład gospodarczych albo społecznych lub jakiegoś kryzysu innego typu - te "kamyczki" uruchomią lawinę. Te sytuacje będą wspominane i natychmiast się odświeżą w pamięci publicznej – dodał politolog.

Dr Bartłomiej Biskup, politolog Dr Bartłomiej Biskup, politolog

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki

Polskie Radio 24/

------------------------

Data emisji: 21.08.2019

Godzina emisji: 11.09, 12.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o sprawie Łukasza Piebiaka: "widać, że PiS wyciągnęło wnioski"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 20:13
- Dymisja była czymś oczywistym, jestem pozytywnie zaskoczona, że doszło do niej tak szybko. Trwa kampania wyborcza i zgniłe gałęzie drzewa należy odcinać - tłumaczyła Zuzanna Dąbrowska z portalu DoRzeczy.pl. Gościem "Debaty dnia" był również Hubert Biskupski z Super Expressu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog o sprawie Piebiaka: to niebezpieczny moment dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 22:20
- Istnieje zagrożenie kumulacji spraw zwiazanych z nadużyciem władzy. Jeżli doszłoby do kolejnych tego typu wydarzeń, to PiS może stracić w sondażach - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Andrzej Anusz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata poranka. Opinie po dymisji Łukasza Piebiaka

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 10:05
Piotr Pałka (Fronda LUX) i Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna) komentowali kwestię dymisji wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. W debacie wziął również udział Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Afera hejterska". Mąż Emilii oskarża Onet: wykorzystujecie ją

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 11:10
- Emilia, kobieta, z którą miał kontaktować się wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, jest uzależniona od alkoholu, środków psychoaktywnych i ma za sobą próby samobójcze - twierdzi jej mąż w mailu nadesłanym na portal Onet.pl.
rozwiń zwiń