X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

W. Modzelewski: za VAT odpowiadali ludzie, którzy nie mieli o tym pojęcia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:30
- Ludzie, którzy odpowiadali w latach 2007-2015 za podatek VAT i podatek akcyzowy, nie ukrywali swojej niekompetencji. Kryli ją też, jak w przypadku ministra finansów Jacka Rostowskiego, za płytką arogancją - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista i ekspert od podatków. 
Audio
  • 26.08.2019 Gość PR24: prof. Witold Modzelewski (UW), ekonomista
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

Przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. podatku VAT i poseł PiS Marcin Horała przedstawi w poniedziałek projekt raportu końcowego. Dokument liczy około 500 stron i powstał na podstawie przesłuchań ponad 60 świadków, a także zgromadzonych materiałów. 

Witold Modzelewski w Polskim Radiu 24 mówił o swoich oczekiwaniach odnośnie raportu przygotowywanego przez sejmową komisję śledczą ds. podatku VAT. - Komisja bada funkcjonowanie państwa. Musi sformułować zgodny obraz, dlaczego to państwo w tamtym czasie było tak nieudolne, niekompetentne, a z drugiej strony - nierefleksyjne - stwierdził ekonomista. - Raport musi być zgodny z tym, co wynika ze zgromadzonych dowodów. Komisja ocenia wiarygodność świadków i dowodów - dodał.

Prof. Witold Modzelewski mówił o urzędnikach, którzy w latach 2007-2015 odpowiadali za podatek VAT i podatek akcyzowy. - Byli tam ludzie, którzy o tych podatkach nie mieli pojęcia. Jak wiadomo, liberał nie musi się na wszystkim znać. Ma też liberalny stosunek do swoich obowiązków - stwierdził i zauważył, że zasadniczą sprawą jest to, że "komisja ma zbadać przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych". - Ci ludzie byli odpowiedzialni za tworzenie prawa - przypominał. 


Czytaj także:
podatki VAT FREE 663_364.jpg
Witold Modzelewski: niektórych urzędników przerosła walka z wyłudzeniami VAT

Komisja badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT i akcyzy badała prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007-2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu zeszłego roku. Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 mld zł.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Rozmawiała: Magdalena Złotnicka

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

---------------------

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 11.09

tb/IAR/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Witold Modzelewski: eksperci rządowi powinni być dobrze wynagradzani

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:01
- Trzeba dobrze płacić ekspertom rządowym, by byli wyłącznie rządowi. Jeśli uda się odtworzyć tzw. centrum strategiczne, to będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni. Wtedy prawo nie będzie tworzone w złej wierze - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekspert ds. prawa podatkowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Witold Modzelewski: linia obrony Pawła Grasia jest zaskakująca

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 16:00
Paweł Graś w czwartek zeznawał przed komisją ds. wyłudzeń VAT. Polityk ten był jednym z najważniejszych współpracowników premiera Donalda Tuska. Zeznania byłego rzecznika rządu w Polskim Radiu 24 komentował prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Modzelewski o luce VAT: mieliśmy do czynienia z państwem patologicznym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 11:00
- W całym tym okresie 2007 - 2015, którym zajmuje się sejmowa komisja śledcza ds. VAT, zostaliśmy zubożeni bezpornie na kwotę porównywalną ze średnioroczną wielkością budżetu z tamtego okresu. W przybliżeniu, to kwota 250 mld zł. To luka dotycząca podatku VAT, ale komisja zajmuje się też akcyzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Modzelewski: ograniczenie podatków może zmniejszyć emigrację zarobkową młodych

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 16:38
- Największym polskim problemem jest ucieczka ludzi młodych, którzy nie chcą czekać na karierę płacową. Pomysł zniesienia opodatkowania przychodów pracowników poniżej 26. roku życia jest w istocie pomysłem anty-emigracyjnym - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista i ekspert od podatków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy spraw. Wyłudzenia na podatku VAT

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 14:42
- Zaczęliśmy od ogólnych stwierdzeń. Później wypowiadali się ministrowie i wiceministrowie. Były to ogóły typu, że "wszystko było dobrze" i "wszyscy ciężko pracowali nad zmianami przepisów". Zmian było dużo, ale nie takich, które uszczelniałyby system VAT - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT i akcyzy, Kazimierz Smoliński z PiS.
rozwiń zwiń