X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Publicysta o konwencji PiS: czuć było wiarę w zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:55
- Dzisiejsza konwencja PiS zdecydowanie przykryła konwencję PO, to ważne, chodzi o to, aby przekonać elektorat, zmobilizować go. Bardzo dobre przemówienie Jarosława Kaczyńskiego – komentował Andrzej Rafał Potocki (Sieci). Do lubelskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się również publicyści Jakub Maciejewski (Gazeta Polska) i Sławomir Jastrzębowski oraz eksperci, Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk).
Audio
  • 07.09.19 Konwencja PiS,. Komentarze Andrzeja Rafała Potockiego, Sławomiro Jastrzębowskiego, Jakuba Maciejewskiego
  • 07.09.19 Konwencja PiS. Komentarze prof. Henryka Domańskiego i Marcin Roszkowskiego
Prezes partii Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS w Lublinie 07.09.2019
Prezes partii Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS w Lublinie 07.09.2019Foto: PAP/Wojtek Jargiło

"Przedstawiciele dzisiejsze opozycji nie mieli w sobie siły, która pchałaby ich do własnej polityki"

mid-19907050.jpg
Prezes PiS: do 2020 r. pensja min. 3 tys. zł, do 2023 r. - 4 tys. zł

Andrzej Rafał Potocki zauważył,  że Prawo i Sprawiedliwość realizuje obietnice wyborcze. -  Widzimy efekty, realizację programu, państwo idzie do przodu, mamy wzrost gospodarczy, powstała koncepcja trójmorza, która uniezależnia nas od Rosji. To są przełomowe wydarzenia dla polskiej polityki. Przedstawiciele dzisiejszej opozycji nie mieli w sobie siły, która pchałaby ich do niezależności, do własnej polityki – zaznaczył publicysta.

- Jarosław Kaczyński precyzyjnie zdefiniował różnicę pomiędzy Platformą  Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością, którą jest definicja państwa jako wspólnoty narodowej, koncepcja obca demokracji liberalnej – zwracał uwagę Andrzej Rafał Potocki.

"Widać merytoryczne przygotowanie"

Konwencja PiS 1200 pap 9.jpg
Premier: chcemy, by Polska była najlepszym miejscem do życia w Europie

Sławomir Jastrzębowski podkreślał profesjonalne przygotowanie lubelskiej konwencji PiS. – Jedną z pierwszych rzeczy, która zwraca uwagę, to fakt, że Jarosław Kaczyński wypowiadał swoje przemówienie, długie i pełne treści bez kartki, możemy to skonfrontować z Grzegorzem Schetyną, który zapomina własnego programu. To są rzeczy istotne dla obserwatorów, obojętnie czy ich serce jest po prawej czy lewej stronie, widać merytoryczne przygotowanie – zaznaczył.

Publicysta odniósł się do obietnic PiS zarepetowanych podczas konwencji. – Będzie m.in. trzynasta i czternasta emerytura, obniżenie stawki podatków. Jednak podwyższenie płacy minimalnej, o czym wiedzą wszyscy przedsiębiorcy, wiąże się z podatkami, które są ukryte, np. z wyższymi składkami na ZUS – zauważył Sławomir Jastrzębowski.

"Straciliśmy dekadę autentycznego rozwoju dla Polski"

Konwencja PiS 1200 pap 7.jpg
Beata Szydło: podniesiemy świadczenia dla osób niepełnosprawnych

Jakub Maciejewski stwierdził, że lider PO komentując lubelską konwencję nie odniósł się do propozycji PiS merytorycznie. - Grzegorz Schetyna domaga się poznania kosztów konwencji PiS. Nie ma żadnego zastrzeżenia do programu, do wizji państwa polskiego, jaką zaprezentował Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Mateusz Morawiecki – podkreślał.

- Obserwując kampanię wyborczą nasuwa się jedna smutna refleksja. Kto rządził przez dekadę w Polsce, skoro w momencie gdy traci monopol medialny, obnaża się jego nagość. Straciliśmy dekadę autentycznego rozwoju dla Polski – komentował Jakub Maciejewski.

Prof. Henryk Domański porównywał konwencje obu partii. – Wczoraj mieliśmy do czynienia w dużej części z prezentacją Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Nie sądzę, żeby konwencja zrobiła takie wrażenie, by podnieść notowania PO. Jeśli chodzi o konkrety wystąpienia kandydatki, to było to właściwie powtórzenie tego co mówił PiS, który równie dobrze mógłby przedstawić te wszystkie propozycje – zauważył socjolog.

- Mam wrażenie, że Grzegorz Schetyna chce mieć iluś zaufanych posłów i w takiej kadrowej organizacji przetrwać turbulencje. Trochę powiela to, co zrobił Jarosław Kaczyński parę lat temu – mówił Marcin Roszkowski, którego zdaniem Małgorzata Kidawa-Błońska może stać się kandydatką na prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej. – To wyeliminuje Donalda Tuska dodał.

Przeczytaj także >>> Nowe propozycje PiS: 3 tys. zł płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, przedstawił w Lublinie obietnice wyborcze partii.

- Na koniec 2020 roku - czyli za kilkanaście miesięcy - minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł. (...). Na koniec 2023 roku minimalna pensja będzie wynosiła 4 tys. zł - powiedział prezes PiS.

Przekazał, że w roku 2021 ogromna większość emerytów otrzyma dwie trzynastki.

- Wreszcie rolnicy otrzymają w końcu pełne dopłaty do hektara, na pełnym europejskim poziomie - powiedział Kaczyński.

Prezes partii rządzącej powiedział też, że celem PiS jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu. - Jeżeli ktoś wie coś więcej na temat tego pojęcia, to wie także, że ono było stosowane, nie w stosunku do pewnego stanu odnoszącego się do poziomu życia ludzi, a w stosunku do pewnej struktury polityczno-społecznej i redystrybucyjnej w państwie - mówił prezes PiS.

Podkreślił, że chodzi "o dobrobyt zupełnie realny". - My musimy w tej kadencji i daj Boże w następnych - jeżeli społeczeństwo nas poprze - postawić przede wszystkim na wzrost płac i wzrost dochodów społeczeństwa - oświadczył Kaczyński.

Dodał, że ten wzrost płac "musi tak jak poprzednio być powodowany zarówno przez politykę gospodarczą, obniżającą bezrobocie, tworzącą rynek pracownika", ale "musi być wspierany także poprzez decyzje o charakterze państwowym".

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Audycję prowadził Tadeusz Płużański

Polskie Radio 24/ka/PAP/IAR

------------------------------------

Data emisji: 07.09.2019

Godzina emisji: 15:15, 16:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po konwencji PiS w Białymstoku. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 23:00
- Duża część programu PiS, który zostanie przedstawiony w sobotę, będzie dotyczyć wsi. Pierwsze elementy tego programu już się pojawiają na dotychczasowych konwencjach partii - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". Gościem audycji był także Grzegorz Gruchalski (Warszawskie Forum Samorządowe).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po konwencji PO. "To próba kopiowania rozwiązań, które dały sukces PiS"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 15:10
- W PO pewne rzeczy dzieją się bardzo szybko – nowe otwarcie, nowe pomysły, przejście do ofensywy. Wydaje się to być nieprzygotowane na poziomie szczegółów. Mam wrażenie, że jest to próba kopiowania rozwiązań, które dały sukces PiS-owi - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński z "Polski The Times", odnosząc się do konwencji programowej Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Świrski: w obronie Polski musimy działać na wielu płaszczyznach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:05
- Najważniejsze jest to, że w ciągu kilku ostatnich dni udało się przebić z polską narracją historyczną w światowych gazetach. To bardzo ważna działalność Polskiej Fundacji Narodowej. Ale to jest dopiero początek. Musimy działać na wielu planach – powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Palade: Małgorzata Kidawa-Błońska nie odbierze elektoratu Prawu i Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 16:20
- Ostatni sondaż pokazuje zmniejszającą się różnicę między poparciem dla Koalicji Obywatelskiej a KW SLD - wskazywał w PR24 analityk Marcin Palade. - Słabnie KO i zaczyna gonić ją lewica - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktor Świetlik: jak nie ma się pomysłu, to mówi się o "odbiurokratyzowaniu" Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 19:28
- Jak nie wiadomo co zrobić, to mówi się, że Polskę się "odbiurokratyzuje". Kiełbasa wyborcza powinna w miarę wyglądać i pachnieć, a tu mamy do czynienia z parówką szybko rzuconą na stół - powiedział w Polskim Radiu 24 Wiktor Świetlik, dyrektor "Trójki. Gościem audycji był także Michał Płociński z "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń