Prof. P. Radziszewski: stan służby zdrowia to efekt kilkunastu lat wstecz

- Jeżeli dzisiaj ludzie umierają na raka, to znaczy to, że 8-10 lat temu zadziało się coś złego. To jest chore - wskazywał w PR24 kandydat PiS na senatora prof. Piotr Radziszewski. - Warto się zastanowić nad tym, co doprowadziło do kryzysu w służbie zdrowia. To nie stało się wczoraj - dodał.

2019-09-13, 11:10

Prof. P. Radziszewski: stan służby zdrowia to efekt kilkunastu lat wstecz
Od lewej: b. premier i min. zdrowia E. Kopacz, b. premier D. Tusk, b. min. zdrowia B. Arłukowicz. Foto: Shutterstock/PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

13.09.19 Gość PR24: prof. Piotr Radziszewski
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

szumowski 1200.jpg
Łukasz Szumowski: NFZ wskaże, gdzie wykonać badanie bez kolejki

Projekt budżetu na 2020 r zakłada, że wydatki na służbę zdrowia będą na poziomie przekraczającym 5 proc. PKB. - To podjęcie wyzwania w polskim systemie ochrony zdrowia przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Do 2024 r. mamy osiągnąć wydatki rzędu 160 mld zł, przy tegorocznych nakładach w wysokości 100 mld zł. Ta ścieżka dojścia jest systematycznie przekraczana, każdego roku wydajemy więcej, niż zakłada ustawa i to pokazuje, że jesteśmy wiarygodni, nie tylko w tym, co uchwalamy jako obowiązujące prawo, ale też, bo wykraczamy poza minimalne ustalenia - podkreślał tydzień temu w PR24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

[POSŁUCHAJ TYLKO W PR24] >>> Łukasz Szumowski: znacząco skróciliśmy kolejki do badań

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Maria Ochman 1200.jpg
M. Ochman: mieliśmy ministra zdrowia, który został premierem. Nie zrobił nic

Przez ostatnie cztery lata podwoiła się liczba studentów medycyny

Profesor medycyny, urolog, kierownik Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu RP wskazywał dzisiaj w PR24, że obecny stan służby zdrowia to konsekwencja kilkunastu lat wstecz i zaniedbań poprzednich rządów.

Prof. Piotr Radziszewski zastanawiał się nad tym, przed jakimi wyzwaniami stoi polska służba zdrowia. - Skrócenie kolejek do lekarzy, zwiększenie dostępność leków, stworzenie przejrzystszych przepisów, traktowanie pacjenta jak człowieka - wyliczał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Minister zdrowia: dofinansowujemy gabinety stomatologiczne w szkołach

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Szumowski pap 1200.jpg
Minister zdrowia: więcej rezydentur, w jesiennym naborze ponad 4 tys. miejsc

Rozmówca Michała Rachonia tłumaczył, że "musimy oderwać lekarza od zajmowania się biurokratycznymi sprawami". - Polska jest już chyba jedynym krajem, w którym lekarze tak dużo piszą. Niech robią to asystentki lub idźmy w stronę cyfryzacji - wyjaśniał.

Prof. Piotr Radziszewski mówił, że "małymi krokami, idziemy w dobrą stronę". - Mamy już e-zwolnienie, pilotaż e-recepty, a niebawem e-skierowanie - podkreślał.

- Zaczynamy zwiększać liczbę studentów. W 2014 r. kształciliśmy nieco ponad 4 tysiące studentów medycyny, a w tej chwili aż 8 tysięcy. Jednak zanim staną się oni lekarzami, minie 10 lat - dodał profesor.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Piotr Radziszewski (kandydat PiS na senatora)

Data emisji: 13.09.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 09:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej