X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

M. Pęk o opinii rzecznika generalnego TSUE: jesteśmy traktowani coraz poważniej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 14:00
- Polska nie wymyśla w swoich uregulowaniach czegoś skandalicznego. Mamy prawo do swojego suwerennego modelu wymiaru sprawiedliwości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Pęk, wicemarszałek Senatu. W ten sposób skomentował opinię rzecznika generalnego TSUE.
Audio
  • 24.09.2019 "Gość PR24": Marek Pęk, wicemarszałek Senatu RP
Marek Pęk
Marek PękFoto: PR24/MS

Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne. Sądy żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych - wynika z opinii rzecznika generalnego TSUE.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Może się on nią kierować i tak się często dzieje, ale też może wydać inne orzeczenie. Opinia dotyczy pytań sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce w 2017 roku nowego systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Rzecznik generalny nie podzielił jednak w zawartych w tych pytaniach obaw sędziów co do tego nowego systemu.

<<CZYTAJ TAKŻE>>Rzecznik TSUE po stronie polskiego rządu: pytania o praworządność niedopuszczalne

"Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne. (...) Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne" - ocenił dziś rzecznik.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk: nasza wytrwała akcja otwiera oczy

- Stanowisko rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące pytań prejudycjalnych sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce to bardzo dobra informacja. Zazwyczaj opinia rzecznika jest tożsama z późniejszym orzeczeniem Trybunału. Pewności nie ma, ale liczę na to, że tak będzie - powiedział w PR24 wicemarszałek Senatu Marek Pęk. - Liczę na przywrócenie pewnej normalności - dał.

Zdaniem gościa PR24 sędziowie z Polski "już nie pierwszy raz pokazują, że próbują znaleźć furtki, tylne drzwi w systemie prawa polskiego i europejskiego". - To są ewidentne nadużycia. Chodzi o to, żeby torpedować różne posunięcia polskiego rządu, polskiego parlamentu w sferze reformy wymiaru sprawiedliwości - stwierdził Marek Pęk.


Czytaj także:
Marcin Warchoł PR24 663.jpg
Marcin Warchoł: pytania o system dyscyplinarny sędziów były motywowane politycznie

Polska traktowana coraz poważniej

Wicemarszałek Senatu podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że "jest wiele nieporozumień w sferze reakcji na reformę sądownictwa w Polsce". Przekonywał, że nie jest to sfera uregulowana w traktatach europejskich.

Mówił też, czym w wymiarze proceduralnym jest instytucja pytań prejudycjalnych sądów. - To przedsądowe wątpliwości co do interpretacji prawa, które ma być stosowane w konkretnym przypadku (...). Do tej pory sędziowie i opozycja wykorzystywali tę instytucję stricte politycznie, a nie prawnie. Mam nadzieję, że to będzie pewien precedens i staniemy wreszcie na gruncie traktatów europejskich - powiedział Marek Pęk. - Sądzę, że nasza wytrwała akcja uświadamiania tego, jak wyglądają uregulowania dotyczące prokuratury, sądownictwa otwiera oczy, że nie jest to wszystko takie jednoznaczne. Tutaj Polaka nie wymyśla w swoich uregulowaniach czegoś skandalicznego. Mamy prawo do swojego suwerennego modelu wymiaru sprawiedliwości. Jesteśmy traktowani coraz poważniej - dodał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Antoni Trzmiel

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 13.09

PR24/tb/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Woś: reforma wymiaru sprawiedliwości ciągle trwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 16:31
- Duża część ustaw ustrojowych, reformujących wymiar sprawiedliwości spotkała się z gigantycznym oporem tych, którzy przez lata tworzyli prawnicze elity i mieli wpływ na kształt sądownictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Woś, minister ds. pomocy humanitarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący KRS: z satysfakcją przyjmujemy opinię rzecznika TSUE

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 13:09
- Z zadowoleniem i satysfakcją przyjmujemy stanowisko rzecznika generalnego TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych sądów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur.
rozwiń zwiń