Rocznica upadku Powstania Warszawskiego. "Sztafeta pokoleń została przekazana na czas"

- Nic się nie kończy, sztafeta pokoleń została przekazana w porę i na czas - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski. 75 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

2019-10-02, 15:43

Rocznica upadku Powstania Warszawskiego. "Sztafeta pokoleń została przekazana na czas"
Powstańcy warszawscy, zdjęcie ilustracyjne. Foto: facebook.com/BohaterON

Posłuchaj

2.10.19 Gość PR24: Miłosz Lodowski
+
Dodaj do playlisty

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. 

Gość Polskiego Radia 24 należał do zespołu, który uczestniczył przy pracach nad Muzeum Powstania Warszawskiego. - Obraz Polski i Warszawy w 2003 roku był zupełnie inny.  Każde pojawienie się z biało-czerwoną flagą na ulicy spotykało się radykalną furią "Gazety Wyborczej" i podobnych jej periodyków. Dziś takie ataki wywołują falę śmiechu. Bardzo wiele zmieniło się od tamtych czasów. Odchodzące pokolenie ma prawo do satysfakcji - powiedział Miłosz Lodowski.

Powiązany Artykuł

Muzeum Powstania Warszawskiego free Sh 1200.jpg
M. Roszkowski: Muzeum Powstania Warszawskiego jest darem pokolenia

Ministerstwo Bohaterów

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej swoją działalność rozpoczęło Ministerstwo Bohaterów. Celem akcji jest zachęta do tego, by rozpocząć poszukiwania bohaterów także wśród swoich przodków. 

REKLAMA

- Jesteśmy przekonani, że mamy w Polsce gen wyjątkowości oparty na bohaterstwie. Praktycznie w każdej polskiej rodzinie byli bohaterowie. Polacy mają prawo wydawać w związku z tym certyfikację tego, kto był bohaterem. Przypominamy bohaterów z całego świata, który wykazali się heroizmem podczas II wojny światowej. Akcja pulsuje na całym świecie,  ludzie przypominają rodzinne historie, zaczynają napływać pierwsze świadectwa. Są już pierwsi ambasadorowie tego projektu - tłumaczył Miłosz Lodowski. 

Fundatorem Ministerstwa Bohaterów jest Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Honorowego patronatu projektowi udzielił premier Mateusz Morawiecki.

Więcej w nagraniu. 

Rozmawiał Antoni Trzmiel

REKLAMA

Data emisji: 2.10

Godzina emisji: 15.09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej