X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Polska pierwszy raz w historii stała się miejsce imigracji zarobkowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 14:43
Polska musi więcej inwestować w automatyzację, aby uniknąć problemów z brakiem pracowników i zachować unitarny charakter państwa - stwierdził profesor Witold Modzelewski gość programu PolskieRadio24. 
Audio
Profesor Witold Modzelewski
Profesor Witold ModzelewskiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W opinii profesora Witolda Modzelewskiego w debatach przedwyborczych mamy do czynienia z bardziej lub mniej udanymi próbami zdiagnozowania obecnego stanu naszego państwa.

- Ostatnie cztery lata, są z punktu widzenia makroekonomicznego obiektywnym sukcesem. Dlatego udana kontynuacja, osiągnięcie czegoś więcej  niż do tej pory będzie znacznie trudniejsze. Musimy podtrzymać obecne trendy rozwojowe, a nie mamy doświadczenia jak to zrobić, bo nie mieliśmy takiej sytuacji od 30 lat. Dlatego tak mało jest w debacie publicznej merytorycznych wizji jak to mamy osiągnąć. Tym bardziej, że mamy wyczerpane krajowe rezerwy zatrudnienia, dlatego musimy sięgać do tzw. zewnętrznych źródeł, czyli do imigracji zarobkowej - powiedział prof. Witold Modzelewski.

Polska celem imigracji zarobkowej

Prowadzący audycję Antoni Trzmiel zwrócił uwagę, że jednym z postulatów PiS jest wprowadzenie na większa niż dziś skalę procesów automatyzacji w polskiej gospodarce.

- To wielki dylemat o charakterze historycznym, jak zachować tą wielką wartość jaką jest państwo unitarne - stwierdził Witold Modzelewski. Przypomniał jak wielkie problemy narodowościowe miała II Rzeczypospolita, która nigdy się z nimi nie uporała, co było najbardziej widoczne we wrześniu 1939 roku.

-Dziś jesteśmy państwem, które szczęśliwie stało się państwem jednolitym w sensie jego świadomości narodowej. Polskość traktujemy jako związek kulturowo-językowo-świadomościowy, a niektórzy dodają, że także religijny. Szukamy tego co nas łączy a nie tego co nas dzieli, a wciąż jesteśmy otwarci na świat - dodał Witold Modzelewski. 

- W wielu wymiarach jesteśmy państwem unikatowym w skali Europy, nie mamy tak jak inne kraje problemów z mniejszościami narodowymi. A jeśli się one kiedyś pojawią będą miały raczej przejściowy charakter spowodowany tzw. płytką imigrację okresową. Dlatego że staliśmy się adresatem imigracji, to zupełnie nowa rola w naszej historii po roku 1989 - powiedział  Witold Modzelewski.

Roboty za imigrantów

Jego zdaniem musimy w przyszłości w większym niż dziś zakresie zastępować imigrację zarobkową do Polski większymi inwestycjami w automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych.

- Nie mamy innego wariantu dalszego rozwoju, musimy zmniejszyć pracochłonność  , zastępując pracę bezpośrednią, wysiłkiem o charakterze technologicznym i organizacyjnym. To konieczność, aby móc dalej się rozwijać, a pieniądze na ten cel są zgromadzone na prywatnych kontach Polaków - powiedział znany ekspert finansowy. 

W opinii profesora Witolda Modzelewskiego rolą państwa jest stworzenie takiej polityki fiskalnej, aby inwestycje w automatyzację  i robotyzację gospodarki, stały się bardziej opłacalne dla prywatnych kapitałów Polaków. To można osiągnąć przez zastosowanie np. ulgi inwestycyjnej. - To nie jest tylko problem prawny lub finansowy, lecz wręcz kulturowy, aby takie inwestycje stały się bardziej opłacalne - powiedział prof. Witold Modzelewskiej.

Gospodarzem programu był Antoni Trzmiel

PolskieRadio24/Antoni Trzmiel/SW