M. Prószyński: P. Rabiej neguje własna pracę w komisji weryfikacyjnej
- To hipokryzja i skandal, jak wiceprezydent Paweł Rabiej odnosi się do działalności komisji, w której sam zasiadał i w której sam głosował za pewnymi decyzjami, m.in. ws. Nabielaka 9 – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Prószyński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
2019-10-25, 11:11
Posłuchaj
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił we wtorek decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała znana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, najprawdopodobniej zamordowana w 2011 r. - w tej sprawie trwa śledztwo.
Powiązany Artykuł
J. Śpiewak do P. Rabieja: oddaj pieniądze zabrane w "bezprawnej amatorszczyźnie"
Decyzję sądu skomentował m.in. Paweł Rabiej. "Bezprawnych działań przestępców nie da się naprawić bezprawnymi działaniami Komisji Weryfikacyjnej" - napisał wiceprezydent Warszawy.
- Wystawia to dziwaczne świadectwo Pawłowi Rabiejowi, który w ten sposób się wypowiada, ponieważ neguje również własna pracę w tej komisji - podkreślał Michał Prószyński i dodał. - To co się stało w tej sprawie to smutny obraz tego jak funkcjonuje sadownictwo, w tym sądownictwo administracyjne – stwierdził.
"To paradoks, że Warszawa odwołuje się od wyroków komisji"
Radny zwracał uwagę że działalność komisji weryfikacyjnej przywraca poczucie elementarnej sprawiedliwości. - Grzechy tego, co się działo w Warszawie w czasie rządów ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz, są niewątpliwe. Sprawa reprywatyzacyjna jest symbolem tych rządów. Rafał Trzaskowski nic z tym nie robi, a jak obserwuję zarzuty Pawła Rabieja, że Komisja Weryfikacyjna działa źle, to pojawia się pytanie, za co brał pieniądze, kiedy był jej członkiem – stwierdził.
REKLAMA
- To paradoksalna sytuacja, że miasto st. Warszawa odwołuje się od wyroków komisji weryfikacyjnej, ponieważ tym sposobem neguje powrót majątku na rzecz miasta – dodał gość audycji.
Decyzję reprywatyzacyjną kamienicy przy ul. Nabielaka 9 podpisał w styczniu 2006 r. Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy. Na jej mocy kamienicę - gdzie mieszkała m.in. zamordowana w 2011 r. Jolanta Brzeska - przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który część praw miał nabyć za bezcen od innych spadkobierców.
Reprywatyzację nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 komisja weryfikacyjna uchyliła w grudniu 2017 r., nakazując jednocześnie Markowi M. zwrot ponad 2,9 mln zł.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
REKLAMA
Rozmawiała Magdalena Złotnicka.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 25.10.2019
Godzina emisji: 10.33
REKLAMA
Polecane
REKLAMA