X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Semka: był możliwy inny scenariusz niż zjednoczenie Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:35
- Guenter Grass proponował by stworzyć zdemokratyzowane NRD - mówił gość Polskiego Radia 24, Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
Audio
  • 9.11.19 Temat Dnia. Piotr Semka o upadku muru berlińskiego
Fragment muru berlińskiego
Fragment muru berlińskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Publicysta przypomniał, że 9 listopada wieczorem Guenter Schabowski prowadził transmitowaną na żywo w NRD konferencję prasową, podczas której, pod sam jej koniec, niespodziewanie oświadczył, że "wydano dziś zarządzenie pozwalające każdemu obywatelowi NRD wyjechać z kraju".

- Zaraz potem, na pytanie jednego z dziennikarzy, od kiedy to zarządzenie obowiązuje, odpowiedział, że według jego wiedzy wchodzi ono w życie "sofort" (natychmiast) i dotyczy wszystkich granic NRD, w tym także granicy z Berlinem  - dodał. 


duda pap 1200.jpg
Prezydent o upadku Muru Berlińskiego: wybory w Polsce obudziły dążenia wolnościowe

"Wypowiedź Schabowskiego pomyłką"

Gość PR 24 podkreślił, że wypowiedź Schabowskiego była prawdopodobnie rezultatem pomyłki i nieznajomości przez niego dopiero co wydanego zarządzenia.

- W rzeczywistości złagodzone przepisy, umożliwiające wyjazd z terytorium NRD, wciąż jednak na podstawie paszportów i wiz, miały wejść w życie dopiero następnego dnia. Jego słowa powszechnie zinterpretowano (zarówno w NRD, jak i Republice Federalnej Niemiec) jako decyzję natychmiastowego otwarcia granic bez żadnych ograniczeń - mówił. 

"Zdemokratyzowane NRD"

-  Kilka godzin po tej konferencji, jeszcze tego samego wieczora, w wyniku zamieszania i pod naporem tłumów, otwarte zostały szlabany na berlińskim przejściu granicznym na Bornholmer Strasse, a wkrótce potem wszystkie pozostałe do Berlina Zachodniego.

Publicysta przypominał też, że możliwy był inny scenariusz niż zjednoczenie Niemiec. Proponował go Guenter Grass, a propozycja polegała na tym by stworzyć zdemokratyzowane NRD.

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Goście: Piotr Semka

Data emisji: 9.11.19

Godzina emisji: 17.35/jj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolf Nikel: Mur Berliński upadał, kiedy kanclerz RFN był w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 18:51
– Powstanie "Solidarności" i częściowo wolne wybory w Polsce miały ogromny pozytywny wpływ na ruchy społeczne w Niemczech w 1989 r. Ponadto to właśnie w Polsce kanclerz RFN Helmut Kohl dowiedział się, że upadł Mur Berliński – powiedział w radiowej Trójce Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Polsce. 
rozwiń zwiń