X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"To rodzi wątpliwości". Andrzej Anusz ws. apolityczności sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:18
- Na ile ci sędziowie przekraczają próg swojego zaangażowania politycznego? Na jednej demonstracji widzimy sędziego i byłego senatora opozycji, a ten sędzia sądzi senatora. Kiedy oni razem znajdują się na tej samej demonstracji, to rodzą się duże wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • 3.12.19 A. Anusz: sędzia i sądzony przez niego polityk na jednej demonstracji. To rodzi wątpliwości (PR24)
Andrzej Anusz
Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

W niedzielę w Polsce odbywały się demonstracje z udziałem sędziów. Uczestnicy wyrażali swój sprzeciw wobec działań obozu władzy m.in. w sprawie reformy sądownictwa. Podczas jednej z demonstracji można było dostrzec sędziego Marka Górnego, który prowadzi sprawę oskarżonego o korupcję byłego senatora PO Józefa Piniora. Nie byłoby w tym być może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że uczestnikiem tej samej demonstracji był sam Józef Pinior. Protesty z udziałem sędziów komentował w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz.

pap protest sądownictwo 1200.jpg
Joanna Lichocka: protesty zjawiskiem zblatowania części sędziów z politykami opozycji

Zaangażowanie polityczne sędziów?

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na to, że każdy sędzia jest obywatelem i jako taki ma prawo wyrażać swoje poglądy, także publicznie i protestując. Zauważył, że taka właśnie narracja płynie ze strony obecnych na manifestach sędziów.

- Na ile ci sędziowie przekraczają próg swojego zaangażowania politycznego? Każdy sędzia powie, że jest obywatelem, że może się nie zgadzać na pewne wydarzenia. Natomiast jeśli mamy sytuację, że na jednej demonstracji widzimy sędziego i byłego senatora opozycji, i tak się składa, że ten senator ma problemy z prawem, a ten sędzia jednocześnie sądzi senatora. Kiedy oni razem znajdują się na tej samej demonstracji, to rodzą się duże wątpliwości - mówił dr Andrzej Anusz.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Liziniewicz: kasta sędziowska charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności

Politolog powiązał też protesty sędziowskie ze sprawą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Podkreślił, że po stronie opozycyjnej, ale także środowisk niechętnych reformie było oczekiwanie, że rząd zostanie w tej sprawie jednoznacznie skrytykowany, do czego nie doszło.

- Demonstracje sędziowskie pokazują, że opozycja polityczna wobec Prawa i Sprawiedliwości i rządów Zjednoczonej Prawicy jest mało aktywna. Sędziowie i środowiska krytyczne wobec reformy oczekiwały, że opozycja polityczna wykorzysta tę sprawę. A widać, że politycy opozycji się nie kwapią. W związku z tym mamy powrót do protestów sprzed kilku lat, ale ich skala jest mniejsza. Nie ma rozmachu, nie ma nowych haseł. To nie jest ruch społeczny. Określiłbym to jako rytualny protest - podkreślił dr Andrzej Anusz.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

PR24/jmo

_____________________

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 11.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Jastrzębowski o decyzji ws. Nabielaka 9: sprawa jest haniebna

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:20
- Są dwie rzeczy: duch prawa i litera prawa. Litera prawa może była ok, ale co z duchem prawa? On umarł dla tych sędziów? Oni nie liczą się dobrem ludzi? W wyniku "drobnych niedogodności" zginęła Jolanta Brzeska? Sprawa jest haniebna - mówił Sławomir Jastrzębowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Przemysław Harczuk i Jakub Maciejewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. A. Zybała: od czasów PO trwa regres w życiu publicznym. Odpowiedzialność spada na D. Tuska

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 11:51
- Od kliku lat widzę w życiu publicznym regres. Wydaje mi się, że to się zaczęło za PO. Premier Donald Tusk absolutnie ponosi odpowiedzialność profesjonalną - jako polityk - i odpowiedzialność moralną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybała, ekspert ds. polityki publicznej ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Fogiel o protestach przed sądami: może to doprowadzić do chaosu prawnego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:17
- Jeżeli teraz sędziowie, w ramach walki politycznej, zaczną nawzajem podważać swoje prawo do wykonywania zawodu, zaczną podważać prawomocne wyroki... znajdziemy się w sytuacji, gdzie nic nie jest pewne - mówił na antenie Polskiego Radia 24 zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Makowski: Marian Banaś chroni dziś siebie samego, ma immunitet

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:00
- Gdyby Marian Banaś podał się do dymisji, przyznałby się do zarzutów. Prawdopodobnie byłby ciągany po sądach i aresztowany. Jeśli będzie na stanowisku, ma immunitet, który gwarantuje mu pewną nietykalność - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Makowski (tygodnik "Do Rzeczy").
rozwiń zwiń