Joanna Lichocka: protesty zjawiskiem zblatowania części sędziów z politykami opozycji
- Znakomita większość sędziów nie daje się wciągnąć w polityczną i partyjną hucpę, którą są protesty przed sądami. Uczestniczący w nich to bardzo mała część środowiska sędziowskiego - powiedziała Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. - Od czterech lat obserwujemy konstruowanie wymiaru sprawiedliwości często wbrew konstytucji - stwierdziła Marta Golbik z Platformy Obywatelskiej.
2019-12-03, 11:14
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Sebastian Kaleta: w Polsce orzeka ponad 700 sędziów powołanych w PRL
Reforma sprawiedliwości będzie dokończona
Joanna Lichocka zaznaczyła, że pomimo protestów części środowiska sędziowskiego reforma wymiaru sprawiedliwości zostanie dokończona.
- Nie mamy zamiaru rezygnować z tej drogi. Podczas moich dyżurów poselskich przychodzi do mnie wiele osób w różny sposób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości, przez ustawione i niesprawiedliwe wyroki. Protesty, które mogliśmy obserwować w niedzielę, to zjawisko zblatowania części środowiska sędziowskiego z politykami opozycji, politykami systemu III RP. Sędziowie ci porzucają wszelkie pozory niezawisłości - podkreśliła posłanka.
"Większość sędziów nie daje się wciągnąć w polityczną i partyjną hucpę"
REKLAMA
- Sytuacja jest jednoznaczna, nie należy spodziewać się obiektywnego, niezależnego i niezawisłego wyroku. Jeden demonstrant będzie osądzał drugiego demonstranta, a razem są zjednoczeni we wspólnej nienawiści do PiS. To niestety kpina, a nie wymiar sprawiedliwości. Znakomita większość sędziów nie daje wciągnąć się w polityczną i partyjną hucpę, którą są protesty. Uczestniczący w nich to bardzo mała część środowiska sędziowskiego - dodała Joanna Lichocka.
Upolitycznienie KRS?
Powiązany Artykuł
Jan Śpiewak nie chce bronić sądów. "Wymagają radykalnej reformy"
Marta Golbik, odnosząc się do sytuacji polskiego sądownictwa, zauważyła, że obecnie największym problemem wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań.
- Podsumowaniem reformy w wykonaniu PiS jest to, że wymiar sprawiedliwości działa jeszcze wolniej. Ponadto od czterech lat to konstruowanie wymiaru sprawiedliwości często wbrew konstytucji w taki sposób, żeby to nominaci z partyjnego nadania zasiadali na najwyższych szczeblach - oceniła polityk.
W opinii rozmówczyni Polskiego Radia 24, skład Krajowej Rady Sądownictwa został powołany niezgodnie z przepisami i konstytucją. - Jest więcej członków z nadania partyjnego niż sędziowskiego. PiS doprowadziło do sytuacji, w której większość członków wybiera Sejm. Coś takiego nie powinno mieć miejsca - zaznaczyła.
REKLAMA
Audycję "Dwie strony" prowadziła Dorota Kania.
Polskie Radio 24/db
-------------------------------------
Data emisji: 3.12.2019
Godzina emisji: 8.06
REKLAMA