X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Paweł Sałek: pod pojęciem "polityka klimatyczna" rozumie się także wielki biznes

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:36
- Klimat ma wpływ nie tylko na nasze środowisko naturalne. Polityka klimatyczna to także ogromna działalność biznesowa. Celem jest odejście od paliw kopalnych oraz transferowanie i przyjmowanie nowych technologii - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. klimatu.
Audio
  • 03.12.2019 Paweł Sałek o problemach klimatycznych w kontekście konferencji dot. spraw klimatycznych w Madrycie
Paweł Sałek
Paweł SałekFoto: PR24/AK

Gość Polskiego Radia 24 mówił o trwającej w Madrycie konferencji poświęconej klimatowi. - Pierwotnie miała ona odbyć się w Chile, ale ze względu na problemy wewnętrzne w tym kraju została przeniesiona. Na początku konferencji minister klimatu Michał Kurtyka przekazał proces decyzyjny dla Chile. Przez 2 tygodnie będą trwały tam dyskusje odnośnie tego jak poprawiać politykę klimatyczną, jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym i jak finansować polityką klimatyczną. Obecnie najwięcej płacą obywatele Unii Europejskiej - informował. 

- Klimat oddziałuje nie tylko na nasze środowisko naturalne. Cała polityka klimatyczna to także ogromna działalność biznesowa, która polega na tym, aby odchodzić od paliw kopalnych, transferować i przyjmować technologie, za które trzeba płacić - dodał.

1200.jpg
COP25 w Madrycie. Michał Kurtyka przekazał prezydencję Chile

"Nadpodaż stali"

- W sektorze hutnictwa występują emisje procesowe, które od zawsze występowały i tak wytapia się stal. Podejście prośrodowiskowe zaczyna przymuszać niektóre sektory do zmiany lokalizacji wytwarzania dóbr. To dotyczy stali, a w niedługim czasie może dotyczyć także cementu - mówił rozmówca. 

- Na świecie występuje nadpodaż stali. Ta stal, pomijając różnego rodzaju cła zaporowe, sprowadzana jest z Indii czy z Chin, gdzie podejście do polityki klimatycznej wygląda inaczej. Tamte kraje zwiększają swoją emisję, bo chcą się bogacić. To elementy globalnego rynku. Jeśli zaś chodzi o politykę środowiskową, w przypadku UE mamy swój system handlu prawami do emisji, który wymusza wzrost cen jednej tony CO2. Ten temat będzie także poruszony na konferencji w Madrycie, bo pojawiają się tam pomysły z handlem uprawnieniami do emisji - przyznał Paweł Sałek. 

"Odchodzenie od paliw kopalnych"

elektrownia pixabay 1200x660.jpg
Dr Grzegorz Gil: niektóre państwa dają Polsce argumenty w kwestii polityki klimatycznej

- Instytucje dystrybucyjne zapowiadają, że nie będą inwestować instalacji, które będą budowane w oparciu o paliwa kopalne. W pierwszej kolejności dotyczyło to węgla kamiennego i brunatnego, a dzisiaj mówi się, że te instytucje nie będą kredytować inwestycji opartych na gazie i ropie naftowej - zaznaczył.

- Jeśli chodzi o rynek europejski, ślad węglowy czy emisyjność CO2 wytworzonego na jednostkę produkcji, jest bardzo mocno przeliczany, pokazywany i ma to wpływ na sposób pozyskania finansowania dla różnych inwestycji. Wprowadzane regulacje wymuszają na gospodarce unijnej odchodzenie od paliw kopalnych - zwrócił uwagę.

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/pkr

---------------------------------------

Data emisji: 03.12.2019

Godzina emisji: 14.35

Czytaj także

Michał Kurtyka: elektromobilność to szansa na dynamiczny rozwój

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:00
- Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy w wielu sektorach - uważa minister klimatu Michał Kurtyka. Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Suski: bezpieczeństwo energetyczne opieramy na krajowym surowcu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 09:33
- Z całą pewnością polska energetyka jeszcze przez wiele lat będzie bazować na węglu i na innych surowcach kopalnianych. Oczywiście będziemy także wspierać innowacyjne technologie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Suski.
rozwiń zwiń