more_horiz

Monika Rosa: reforma sądownictwa nie sprawiła, że postępowania są szybsze

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 15:18
- Rewolucja w systemie sprawiedliwości przeprowadzona przez PiS w żaden sposób nie sprawiła, że postępowania w sądach są szybsze. Wręcz przeciwnie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Monika Rosa o reformie sądownictwa ("Temat dnia")
Monika Rosa
Monika RosaFoto: PR24/Mateusz Rekłajtis

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza, dlatego Komisja Europejska i Rada UE powinny wykorzystać dostępne narzędzia, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Michał Dworczyk o głosowaniu w PE: opozycja godzi w rację stanu

Europosłowie wezwali państwa członkowskie do przyjęcia przepisów, by dostęp do środków unijnych był uzależniony od przestrzegania praworządności. Za przyjęciem rezolucji zagłosowali europosłowie PO, PSL i deputowani z list Wiosny, SLD się podzielił.

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
"Dochodzi do zamachu na naszą suwerenność". Krzysztof Sobolewski o postawie instytucji unijnych wobec Polski

- Polska jest członkiem Unii Europejskiej, więc wpisuje się także w europejski system prawny. Decydując się na członkostwo, wpisała się również w system wartości, w traktaty unijne, których także musi przestrzegać. Rezolucja nie jest wymierzona w Polskę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Monika Rosa.

"To zależy od rządu"

Według posłanki Koalicji Obywatelskiej na to, jak się zakończy reforma sądownictwa dla Polaków, duży wpływ ma obóz rządzący. - To czy Polacy straciliby na ewentualnym połączeniu praworządności z przyznawaniem środków z UE zależy tylko od rządu - czy wycofa się z zapisów, które godzą w niezawisłość sądów i podporządkowują system sprawiedliwości partii rządzącej - stwierdziła rozmówczyni PR24.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Rzecznik rządu o rezolucji PE: to polityczne uderzenie w Polskę

- Pierwotną przyczyną chaosu w systemie sądownictwa i negowania decyzji sądów są decyzje Prawa i Sprawiedliwości. Chaos to konsekwencja ustaw wprowadzanych przez PiS - dodała Monika Rosa.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Monika Rosa
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 13.09

Polskie Radio 24

Zobacz także

Zobacz także