X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Anusz: w sporze o sądownictwo przełomem będzie koniec kadencji pierwszej prezes SN

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 13:01
- Dzisiejsze spotkanie (w Pałacu Prezydenckim - red.) wpisuję w dalszy scenariusz. Prezydent podpisze tę ustawę, następny ruch prawdopodobnie wykona Bruksela. Momentem przesilenia tego całego sporu będzie zakończenie kadencji przez panią prezes Gersdorf - mówił w Polskim Radiu 24 politolog i historyk dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. O sporze wokół reform mówił także prof. Robert Grzeszczak z Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Marek Domagalski (Rzeczpospolita).
Audio
  • Dr Andrzej Anusz o reformie wymiaru sprawiedliwości ("Temat dnia / Gość PR24")
  • Prof. Robert Grzeszczak o wizycie wiceszefowej KE w Polsce ("Temat dnia/Gość PR24")
  • Komentarz Marka Domagalskiego ("Temat dnia/Gość PR24")
I prezes SN Małgorzata Gersdorf
I prezes SN Małgorzata GersdorfFoto: PAP/Mateusz Marek

Prezydent zaprosił na godzinę 17.00 przedstawicieli klubów i kół poselskich - PiS, Lewicy, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Prezydencki rzecznik Błażej Spychalski powiedział, że rozmowa ma dotyczyć szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości. Z kolei we wtorek w Polsce była wiceszefowa KE Viera Jourova, która spotkała się z marszałkami Sejmu i Senatu, rzecznikiem praw obywatelskich, ministrem sprawiedliwości i prezesami SN i TK. W Polskim Radiu 24 zagadnienie komentował dr Andrzej Anusz.

Viera Jourova PAP-1200.jpg
Piotr Pałka: interwencje UE w Polsce to nieuzasadniona i niezrozumiała agresja

Anusz: będzie przełom w sporze o sądownictwo

Politolog stwierdził, że to dobrze, że doszło do spotkania wiceszefowej KE Viery Jourovej ze wszystkimi stronami sporu związanego z sądownictwem w Polsce. Jak podkreślił jednak, zarówno to spotkanie, jak i dzisiejsze spotkanie w Pałacu Prezydenckim odczytywać należy w dalszej perspektywie, a nie tylko w kontekście najbliższych działań. Podkreślił, że obecnie trwa "pisanie dalszych scenariuszy".

Dr Andrzej Anusz wyraził pogląd, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę reformującą sądy, a spotkanie z politykami wszystkich sił parlamentarnych nie będzie służyło przekonaniu prezydenta lub opozycji do racji drugiej strony.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prezydent: Sąd Najwyższy nie powinien zajmować się powoływaniem sędziów

- To dzisiejsze spotkanie wpisuję w dalszy scenariusz. Prezydent podpisze tę ustawę, następny ruch prawdopodobnie wykona Bruksela - możemy oczekiwać próby zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Pytanie, w jakim to będzie czasie. Moim zdaniem kluczem, momentem przesilenia tego całego sporu - bo w pewnym momencie będzie musiał być zawarty jakiś kompromis polityczno-prawny wokół tej sprawy - będzie zakończenie kadencji przez panią prezes Gersdorf, która kadencję kończy w kwietniu i wybór nowego pierwszego prezesa SN - mówił Andrzej Anusz.

Podkreślił, że nowego pierwszego prezesa SN wskaże naturalnie prezydent, jest to bowiem jego prerogatywa. Wówczas powinno dojść do kompromisu między rządem a Sądem Najwyższym.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego) oraz prof. Robert Grzeszczak (Wydziału Prawa i Administracji UW)


Data emisji: 29.01.2020
Godzina emisji: 10.33

IAR/PAP, PR24, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Gontarski: wniosek marszałek Sejmu ratuje przed chaosem polskie sądy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:05
- Jeśli w czwartek "stare" izby SN na wniosek prezes sądu będą procedować, ci sędziowie, nazwijmy rzecz po imieniu, dopuszczą się przestępstwa nadużycia władzy  - ocenił rezultat wtorkowego posiedzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, pełnomocnik Polski przed TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchwała Sądu Najwyższego. Prezydent wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 15:07
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez KRS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żadnych konkluzji". Rzecznik SN o spotkaniu Małgorzaty Gersdorf z Vierą Jourovą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 15:12
- Viera Jourova mówiła o przewidywanej procedurze sprawdzania stanu praworządności we wszystkich państwach UE, ale nie był to główny temat rozmowy - powiedział rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski po spotkaniu I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z wiceszefową KE.
rozwiń zwiń