more_horiz

Powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Prof. Jan Żaryn: to praca u podstaw

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 15:06
- W naszych zamysłach jest praca organiczna, pozytywistyczna w pewnym sensie, wychowawcza. Tylko na 2020 rok mamy zaplanowanych ponad dwadzieścia projektów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Nowa instytucja zacznie działać jeszcze w tym miesiącu, a jej dyrektorem będzie właśnie historyk, prof. Jan Żaryn. - Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski kroczyli także rozbieżnymi drogami. Te postacie reprezentują zbliżone do siebie intelektualnie i ideowo dziedzictwo, ale to także dziedzictwo ludzi spierających się ze sobą - powiedział prof. Jan Żaryn.  


gliński 1200 pap.jpg
Minister kultury zapowiedział powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

"Wydobycie z niepamięci"

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że celem Instytutu będzie wydobycie z niepamięci dorobku intelektualnego postaci, które bardzo często są rozpoznawalne w przestrzeni publicznej, ale nie są identyfikowane z nurtem narodowym lub katolicyzmem społecznym jak  Władysław Reymont, Stanisław Wyspiański, Jan Kasprowicz, Zofia Kossak-Szczucka i Tadeusz Dołęga-Mostowicz. - Ci pisarze często czerpali natchnienie z dzieł ideowych lub też wyznawali ten sam pogląd na świat w określonych momentach dziejowych. To także księża, duchowni i biskupi, którzy identyfikowali się z chadecją i obozem narodowym jak Adam Stefan Sapiecha i kardynał Stefan Wyszyński - powiedział prof. Jan Żaryn. 

"Autentyczny wybór" 

Historyk podkreślił, że Instytut nie będzie zajmował się polityką. - Będzie to Instytut kulturalny, badawczy, wydawniczy i edukacyjny, próbujący oddziaływać na opinię publiczną dorobkiem narodowo-chrześcijańskim, który dziś jest bardzo aktualny. Chodzi o wyzwania związane np. z walką o rząd młodzieży polskiej, konfrontację między cywilizacją chrześcijańską, której nosicielami byli także Polacy, a nowymi ideologiami, które do nas docierają. Chcemy dać młodemu pokoleniu autentyczne prawo wyboru poprzez rozpoznanie - podkreślił prof. Jan Żaryn. Zapewnił również, że Instytut będzie stanowił konkurencji dla Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Jan Żaryn 
Data emisji: 3.02.2020
Godzina emisji: 14.09


Zobacz także

Zobacz także