more_horiz

Sędzia Izby Dyscyplinarnej SN: jestem sędzią polskim i będę stosował polską konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 16:25
- Dyskusja o uchwale Sądu Najwyższego jest o tyle bezprzedmiotowa, że mamy zabezpieczenie w postaci wstępnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. To nie niesie więc za sobą żadnych skutków prawnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Tomczyński, sędzia Izby Dyscyplinarnej SN.
Audio
  • Sędzia Izby Dyscyplinarnej o uchwale SN (Temat dnia/Gość PR24)
Adam Tomczyński
Adam TomczyńskiFoto: PR24/AK

Spór wokół reformy sądownictwa w Polsce zaostrzył się po tym jak Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niej, że są oni nieuprawnieni do orzekania. Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie stwierdziło, że uchwała SN została wydana "z rażącym naruszeniem prawa" oraz, że "jest nieważna z mocy prawa".

Adam Tomczyński stwierdził, że "uchwałę Sądu Najwyższego traktuje, jako zupełnie nieusprawiedliwiony wpływ na ustawodawcę". - Ich opinia całkowicie nie przystaje do konstytucyjnych zapisów, bo kategorii "sędzia nieorzekający" nie ma w konstytucji. Nie możemy więc tego traktować poważnie - podkreślił sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

"Prawo UE w tym przypadku nie ma pierwszeństwa"

Gość PR24 zaznaczył również, że SN musi działać w granicach prawa. - Nie wyobrażam sobie, że Sąd Najwyższy nie uzna wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym jest stroną. To TK decyduje o kwestiach związanych z konstytucją w Polsce. Jego decyzje są wiążące i stanowią prawo - powiedział.

Czytaj więcej
Sebastian Kaleta _1200.jpg
Wiceminister sprawiedliwości: uchwały sędziów i ich oświadczenia nie są źródłem prawa

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ustawa dyscyplinująca podpisana: Jacek Łęski: wymiar sprawiedliwości był sprywatyzowany

Adam Tomczyński wskazał też, że od wielu lat służy Polsce jako sędzia. - Nie mogę powiedzieć, że będę ignorował przepisy polskiej konstytucji, a będę stosował przepisy prawa europejskiego, co do którego tak naprawdę Polska w zakresie sądownictwa nie udzieliła pełnomocnictwa UE. Prawo Unii w tym przypadku nie ma pierwszeństwa przed polskim prawem - stwierdził gość PR24. - Jestem sędzią polskim i będę stosował polską konstytucję - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Adam Tomczyński (sędzia Izby Dyscyplinarnej SN)
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 13.09

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem