X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szczyt UE ws. budżetu. Ekspert: koncepcją naszego rządu jest wzmocnienie gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 12:17
- Polska jest krajem rozwijającym się, a koncepcja naszego rządu polega na wzmocnieniu gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki słusznie akcentuje dwa aspekty tego wzmocnienia, a więc politykę rolną i politykę spójności - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH. Gościem audycji był również prof. Tomasz Grzegorz Grosse z UW.
Audio
  • Prof. Krzyszof Miszczak o nadzwyczajnym szczycie UE poświęconemu unijnemu budżetowi (Temat Dnia/Gość PR24)
  • Prof. Tomasz Grzegorz Grosse w rozmowie o szczycie UE ws. unijnego budżetu na lata 2021-2027 (Temat Dnia/Gość PR24)
  • Krzysztof Kokoszczyński o szczycie UE dot. budżetu (Północ - Południe)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND / POOL

Tematem rozmowy był nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027. - Brexit jest tutaj bardzo ważną informacją, bo Wielka Brytania miała olbrzymi wkład finansowy w UE. Nowa Unia Europejska proponuje teraz grę globalną, a więc musi nawiązywać kontakty z innymi kontynentami - zaznaczył prof. Krzysztof Miszczak

premier danii 1200 pap.jpg
"Nie sądzę, że będzie porozumienie ws. budżetu". Premier Danii o szczycie UE

"Wspólnotowość zamiast podziałów"

- Jesteśmy krajem rozwijającym się, a koncepcja naszego rządu polega na wzmocnieniu gospodarki. Premier Morawiecki słusznie akcentuje dwa aspekty tego wzmocnienia, a więc politykę rolną i politykę spójności. Bez tego rząd nie będzie miał takiej ambitnej roli, jaką sobie wyobraża. Polska jest zagrożeniem interesów Francji. Musi jednak tutaj dojść do kompromisu, by Europa była reprezentowana przez wspólnotowość, a nie podziały - przyznał.

- Następuje degradacja interesów. Wzmocnienie granic zewnętrznych także jest w naszym interesie. Oczekujemy od UE nie cięć, ale forsowania długofalowej polityki. Myślę, że dojdzie do kompromisu, ponieważ stare kraje UE mocno korzystają ze wspólnego rynku, a bez takich krajów jak Polska będzie to ograniczone. Nie można dzielić polityki europejskiej na wewnętrzną i zewnętrzną - dodał. 

UE RE PAP-1200.jpg
Przedłużają się rozmowy ws. budżetu UE. Premier: priorytetem rolnictwo i spójność

"Otwarta szufladka"

- Jest kilka sporów jednocześnie. Najważniejszy to taki czy budżet ma być nieco mniejszy, czy nieco większy. Są państwa, które dają do kasy więcej, niż z tego mają, a które chcą jak najmniejszego budżetu UE. Pozostałe państwa, takie jak Polska, chciałyby, aby był jak największy. Dotyczy nas również kwestia polityki spójności i polityka rolna i pytanie, czy środki mają być dalej obcinane, czy zwiększone. Inne kraje są zainteresowane przeniesieniem pieniędzy na pozycje, gdzie będą mogły bardziej korzystać, np. w kwestii polityki innowacyjnej - zauważył prof. Tomasz Grzegorz Grosse, komentując szczyt UE. 

Jego zdaniem "Polska chce zrównać dopłaty dla rolników z poziomem zachodnioeuropejskim. Mówi się, że polityka rolna powinna stawać się coraz bardziej ekoprzyjazna, a to wydatki, które ciążą na nas tak samo jak w przypadku rolników z Europy Zachodniej. Ta szufladka pozostanie dla nas otwarta, bo mamy duży sektor rolnictwa.".

W audycji również rozmowa z Krzysztofem Kokoszczyńskim, ekspertem ds. międzynarodowych.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Goście: prof. Krzysztof Miszczak (SGH), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW)
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 11.08, 11.35

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Impas ws. budżetu na szczycie UE. Przesunięty termin wznowienia obrad

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 09:05
Impas na nadzwyczajnym szczycie w sprawie budżetu Unii na lata 2021-2027. Przez całą noc szef Rady Europejskiej Charles Michel prowadził dwustronne konsultacje z unijnymi przywódcami. Rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim trwała - jak ustaliło Polskie Radio - 40 minut. Szczyt zostanie wznowiony najwcześniej o 11.00 - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już po konsultacjach budżetowych premiera z szefem RE. Rozmowa trwała 40 minut

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 03:30
Około 40 minut trwały konsultacje budżetowe premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej w Brukseli - ustaliło Polskie Radio. Charles Michel wczoraj o 20.00 przerwał nadzwyczajny szczyt i od tego czasu prowadzi dwustronne rozmowy z unijnymi przywódcami na temat wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027. Obrady zostaną wznowione o 10.00.
rozwiń zwiń