Ekspert ds. wschodnich: gospodarka rosyjska z pewnością odczuje efekt koronawirusa

- Z pewnością będziemy mieli do czynienia z kolejnym spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Rosji. W porównaniu z poprzednimi latami to znaczące spowolnienie. Rosyjska gospodarcza odczuje również efekt koronawirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.

2020-03-02, 15:36

Ekspert ds. wschodnich: gospodarka rosyjska z pewnością odczuje efekt koronawirusa

Posłuchaj

Marek Budzisz o relacjach Rosji z Chinami w kontekście koronawirusa ("Temat Dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Tematem rozmowy były relacje rosyjsko-chińskie w kontekście światowej epidemii koronawirusa. - Na Wschodzie słabnie popyt na surowce z Chin, co związane jest ze spowolnieniem chińskiej gospodarki, a zatem spada cena ropy. Rosjanie mówią, że dla nich granicą jest 43,5 $ za baryłkę. Sektor wydobywczy w Rosji to ważny aspekt gospodarki, a cięcie wydobycia wiąże się ze spowolnieniem gospodarczym. Do niedawna mówiło się, że Rosja nie zgodzi się na cięcie wydobycia, ale później pojawiły się informacje, że się jednak zgodziła - zaznaczył rozmówca.

Kluczowe głosowanie

Powiązany Artykuł

koronawirus środki zaradcze pap 1200.jpg
"Specjalne środki ograniczające" w tym deportacja. Rosja walczy z koronawirusem

Jego zdaniem "zachodzi ryzyko, że ceny będą jeszcze bardziej spadać. Rosja ma dwa główne fundusze rezerwowe. Przez ostatnie lata gromadziła te fundusze, by przygotować się na okres dekoniunktury. Z pewnością będziemy mieli do czynienia z kolejnym spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Rosji. Szacuje się, że gospodarka rosyjska urosła od 1,1 proc. do 1,3 proc. To znaczące spowolnienie w porównaniu z ubiegłymi latami. Gospodarka rosyjska z pewnością odczuje efekt koronawirusa".

- Putin m.in. z tego powodu zmienił rząd Miedwiediewa, ponieważ nie był zadowolony z tego, jak zabiegał on o wzrost gospodarczy. Wiele zależy od głosowania nad referendum konstytucyjnym 22 kwietnia, gdzie będą zatwierdzane zmiany Putina. Badania opinii publicznej pokazują, że jak na razie jest niewielkie zainteresowanie uczestnictwem w tym głosowaniu. Czasu jest niewiele, a władza na Kremlu musi coś zrobić - dodał. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Epidemia koronawirusa. Rosjanie nie pozwolili na lądowanie samolotu lecącego z Chin

REKLAMA

- Napływają już informacje związane z rosyjskim przemysłem samochodowym, który ogranicza produkcję. Przeloty, transport i handel detaliczny powoli stają, a dodatkowo zaczęło dochodzić do napięć pomiędzy Rosją a Chinami. Wbrew mówieniu o sojuszu strategicznym przyjaźń Rosji z Chinami jest dość szorstka. Chiny np. nie zdecydowały się na rozliczanie w rublach i juanach - zwrócił uwagę.

Powiązany Artykuł

Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys: czas władzy Władimira Putina to czas wasalizacji w stosunku do Chin

"Trudno mówić o sojuszu"

Gość Polskiego Radia 24 mówił także o relacjach rosyjsko-tureckich. - W dłuższej perspektywie Rosja i Turcja są zainteresowane współpracą, ale mówienie o sojuszu jest tutaj zbyt daleko idące. Myślę, że Rosja dość świadomie doprowadziła do pewnego napięcia konfliktu, co doprowadziło w efekcie do śmierci tureckich żołnierzy, a to musiało wywołać reakcję Turcji - przyznał. 

- Rosja rękami tureckimi dyscyplinuje swoich sojuszników w postaci armii syryjskich i irańskich. Wola współdziałania państw NATO jest tutaj relatywnie słaba. Jesienią ma być głosowane specjalne partnerstwo między NATO a Ukrainą, a w ten sposób Rosja uzyskuje kolejną dźwignię, by blokować wejście Ukrainy do NATO. Im więcej targów uzyska Rosja, tym bardziej będzie z nich korzystała - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Budzisz
Data emisji: 02.03.2020
Godzina emisji: 14.35

PR24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej