"Trzeba bezwzględnie wesprzeć firmy i pracowników". Ekonomista o skutkach pandemii
- W środowisku eksperckim istnieje konsensus, w ciągu najbliższych tygodni należy zagwarantować płynność finansową nie tylko firmom, ale poszczególnym obywatelom, zwłaszcza tym, którzy nie mają stałego źródła przychodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, dyrektor programowy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
2020-03-17, 14:52
Posłuchaj
Rząd przygotowuje regulacje pomagające przedsiębiorcom, w których biznesy najmocniej uderza obecna sytuacja, przetrwać trudny czas - zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapewniła, że w tym tygodniu przedstawi projekt ustawy będącej pakietem osłonowym dla firm, w związku z koronawirusem.
Powiązany Artykuł
Poseł PiS o pomocy przedsiębiorcom: kluczowy jest pakiet osłonowy
Zdaniem Marcina Kędzierskiego utrzymanie ścisłych zasad funkcjonowania, w tym zamknięcie wielu gałęzi gospodarki, będzie kłopotliwe na dłuższą metę. - Jesteśmy w stanie utrzymać bardzo ścisłą izolację przez około miesiąc, do Wielkanocy. Później, zarówno z powodów psychologicznych czy społecznych, ale też gospodarczych, powinniśmy zrobić wszystko, by otworzyć gospodarkę, ale jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo osobom starszym czy obciążonym różnymi chorobami - stwierdził.
"Bez wsparcia firm i pracowników możemy spodziewać się upadłości"
- Jest wiele osób których wynagrodzenie zależy od prowizji, od tego, czy realizują konkretne zlecenia, czy pracują w usługach, które dzisiaj nie funkcjonują, ponieważ ludzie siedzą w domach. Taki osobom trzeba zagwarantować wsparcie. Jeżeli nie będzie istotnego wsparcia państwa, możemy się spodziewać narastającego problemu nie tylko upadłości firm, ale upadłości konsumenckich - ostrzegał gość audycji.
- To, czy wyjdziemy z tego kryzysu poobijani, ale bez poważniejszych złamań, zależy tylko od tego, czy zachowamy moce produkcyjne i zatrudnienie. Aby tak się stało, trzeba bezwzględnie i bardzo szybko wesprzeć firmy i pracowników - podkreślał ekonomista.
REKLAMA
Według szefowej Ministerstwa Rozwoju - Jadwigi Emilewicz, w najtrudniejszej sytuacji znalazły się branże: turystyczna; transportowa; gastronomiczna; sektor rozrywki, w którym występuje duży udział samozatrudnionych; eventowy czy targowy. "Na tyle, na ile to będzie możliwe, chcemy pomóc im w zachowaniu stabilności ich biznesów i wynagrodzeń pracowników" - podkreśliła minister.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Minister zdrowia: robimy wszystko, by najsłabsi mogli przeżyć
Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Marcin Kędzierski (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 17.03.2020
Godzina emisji: 13.16
REKLAMA
PR24/PAP/ka
REKLAMA