X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Publicysta: światowe systemy medyczne nie były przygotowane na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 11:00
- Ludzkość nie była wystarczająco dobrze przygotowana do zarządzania kryzysowego w sytuacji globalnej pandemii. Może ono funkcjonować tylko wtedy, gdy mamy do czynienia ze zjawiskami przewidywalnymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie".
Audio
  • Maciej Kożuszek opowiada o książce "Trzy Sekundy Do Północy" dr Stevena Hatfilla
Pasażerowie na lotnisku w Tajlandii czekający na odprawę
Pasażerowie na lotnisku w Tajlandii czekający na odprawęFoto: PAP/EPA/NARONG SANGNAK

Tematem audycji była książka dr Stevena Hatfilla "Trzy Sekundy Do Północy", która oceniła stan przygotowań świata na pandemię. - Ta książka wyszła w listopadzie 2019 r., a więc na chwilę przed oficjalnie ogłaszanymi przypadkami zachorowań. Pytałem autora, jaka była reakcja ludzi na tę książkę przed globalną epidemią koronawirusa i przyznał on, że nie było wielkiego zainteresowania - zaznaczył rozmówca.

mydło w płynie 1000x667.jpg
KGHM włącza się do walki z koronawirusem. Wyprodukuje płyn do dezynfekcji rąk

- Książka stawiała tezę, że nie jesteśmy przygotowani na pandemię grypy podobną do tej, która miała miejsce 100 lat temu. Jesteśmy wręcz nią szczególnie zagrożeni, głównie poprzez zagęszczenie populacji - dodał.

Surowa ocena

- Hiszpanka z 1918 r. przemieszczała się głównie drogą morską, na statkach. Sama jej nazwa pokazuje, w jakiej rzeczywistości wszyscy żyli. Ta grypa została tak nazwana, bo media hiszpańskie oficjalnie pisały o nowych przypadkach i wszyscy myśleli, że stamtąd się wywodziła, ale de facto wywodziła się z USA - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Wiceminister cyfryzacji: wsparcie rządu dla firm będzie liczone w miliardach

- Drugą część książki stanowi analiza wszystkich systemów, które mają pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się pandemii. Te systemy zostały bardzo surowo ocenione. Są m.in. opisane symulacje i sytuacja, w której wypada 10 proc. ludności, która dostarcza żywność do miast. Do zarządzania kryzysowego nie są gotowe również systemy medyczne - wyjaśnił.

- Funkcjonują one dobrze w przypadku przewidywalnych zjawisk, np. w związku z katastrofą naturalną. Z pandemią natomiast borykają się wszyscy i nie mamy tu do czynienia z sytuacją, w której lekarzy możemy skierować gdzie indziej, ponieważ wszyscy są zajęci - przyznał Maciej Kożuszek.

Więcej w nagraniu.

* * *

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie")
Data emisji: 17.03.2020
Godzina emisji: 10.06

PR24/pkr

Czytaj także

Społeczna kwarantanna zostanie przedłużona? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 09:26
- Pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego trzeba będzie podjąć decyzję w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego. Nie wykluczamy przedłużenia okresu społecznej kwarantanny - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: akcja #LOTdoDomu będzie prowadzona do odwołania

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 09:39
Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych, akcja #LOTdoDomu nie ma terminu zakończenia i jest prowadzona do odwołania, póki będzie potrzeba ułatwienia Polakom powrotu do domu. - Potrwa do czasu, gdy ustaną warunki utrudniające powrót lub nie będzie osób wymagających ewakuacji - wskazał Marcin Przydacz w TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczelnie zawieszą opłaty za studia? Jest komunikat resortu nauki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 10:27
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w środowym komunikacie zaleciło, by uczelnie rozważyły zawieszenie poboru opłat za studia. Ma to związek z zagrożeniem epidemicznym i czasowym zawieszeniem kształcenia na uczelniach.
rozwiń zwiń