Problemy branży turystycznej. Ekspert: otrzymała hamujący strzał

- Pandemia koronawirusa powstrzymała dynamiczny rozwój branży turystycznej w naszym kraju, z którym mieliśmy do czynienia od blisko 20 lat. Trudno ocenić, czy po zwalczeniu pandemii Polacy nie będą bali się od razu wrócić do podróżowania oraz czy będzie ich na to stać - powiedział Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej.

2020-04-05, 12:30

Problemy branży turystycznej. Ekspert: otrzymała hamujący strzał
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Adam Karpiński o trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się branża turystyczna (Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Odwoływane wycieczki, czy rezerwacje w hotelach. Pandemia koronawirusa dezorganizuje nasze życiowe plany, ale jednocześnie wpływa destrukcyjnie na kolejne branże. Jednymi z najbardziej poszkodowanych są sektory turystyczny i transportowy. Adam Karpiński przyznał, że w ciągu ostatnich lat szczególnie branża turystyczna zanotowała w Polsce dynamiczny rozwój.

Powiązany Artykuł

wynajem turystyka1200.jpg
Hotele świecą pustkami, więc przekazują pokoje na potrzeby medyków

- Pojawienie się koronawirusa było niczym strzał hamujący ten proces. Stało się to jeszcze nim pandemia dotarła do Polski. Pierwsze symptomy ukazały się w styczniu, gdy problem spotkał Włochów i Austriaków. Wówczas doszło do pierwszego ekonomicznego uderzenia z powodu odwoływanych wycieczek. Niemal do zera został wyhamowany również przewóz osób - wskazał Adam Karpiński.

Apele o solidarność

Uporanie się z pandemią nie musi niestety oznaczać powrotu do normalności dla branży turystycznej. Gość Polskiego Radia 24 zastanawiał się czy Polacy nie będą obawiali się od razu wznowić podróżowania oraz czy będą mieli na to środki z powodu spodziewanego załamania gospodarczego i wzrostu bezrobocia.

- Światełkiem w tunelu w takiej sytuacji może być to, co proponuje Ministerstwo Rozwoju, czyli program 1000+ na wycieczki krajowe. Poza tym jeśli ktoś ma zarezerwowane wycieczki, które nie dojdą do skutku, to może lepiej niech nie żąda odszkodowania, a vouchera na przyszłość. Spróbujmy się wzajemnie wesprzeć i zaufajmy sobie nawzajem. Myślę, że będzie to dobre rozwiązanie zarówno dla turysty, jak i dla biura podróży - zaznaczył Adam Karpiński.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

okno niebo mieszkanie rośliny spokój wieczór 1200.jpg
Lokal na kwarantannę? Turystyka próbuje uniknąć strat

Rządowy ratunek

W ciągu kilku dni Ministerstwo Rozwoju ma ogłosić szczegóły programu 1000+. Chodzi o wsparcie dla krajowej turystyki nad którym resort pracuje wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną. W ramach programu pomocowego, po zakończeniu epidemii udostępniane byłyby bony na wycieczki lub inne wydarzenia związane z turystyką o wartości 1000 złotych.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski 
Gość: Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej
Data emisji: 05.04.2020
Godzina emisji: 11.08

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej